Światowe Dni Młodzieży w Krakowie przeszły już do historii. W okresie podsumowań oraz podziękowań warto wspomnieć o strażakach ochotnikach, którzy również nie tylko zabezpieczali całość imprezy, ale również dbali o bezpieczeństwo i organizację wolnego czasu pielgrzymów.

Przy bezpośrednim zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży w okresie 26 – 31 lipca w samym Krakowie służbę podjęło 3500 strażaków ochotniczych straży pożarnych  z województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Ponadto co najmniej kilka tysięcy strażaków OSP pełni codziennie służbę w jednostkach OSP, jako dodatkowe wsparcie i zabezpieczenie jednostek ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej oraz w różnego rodzaju działaniach organizacyjnych i wspomagających w parafiach – informuje ZOSPRP.

_DSC0480Jako jedna z nielicznych redakcji, mogliśmy przyjrzeć się pracy wielu służb, które zabezpieczały ŚDM. Jednostki OSP niejednokrotnie gościły pielgrzymów w swoich remizach organizując im czas wolny. To się ceni,  gdy druhowie z własnej inicjatywy dbali o gości przez co nie raz otrzymali gorące podziękowania i wdzięczność.

Pełną poświęcenia i determinacji społeczną służbę strażaków OSP w białych hełmach widać również w wielu relacjach telewizyjnych i na zdjęciach z działań ratowniczych. Na potrzeby bezpośredniego wsparcia i organizacji działań strażaków na miejscu w Krakowie w ZOW ZOSP RP powstał sztab organizacyjny, który właściwie w ciągu dwóch tygodni zorganizował całą akcję bezpośredniego wsparcia organizacji i zabezpieczenia uroczystości wizyty Papieża Franciszka i ŚDM na krakowskich Błoniach oraz w Brzegach.

Źródło: ZOSPRP

o autorze

Redakcja