27 marca 2017 roku podczas pożaru stodoły w miejscowości Olszowice awarii uległa autopompa w ciężkim wozie gaśniczym TATRA należącym do Ochotniczej Straży Pożarnej w Świątnikach Górnych. Strażacy byli zmuszeni, aby zgłosić swój samochód jako niezdolny do udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Na szczęście znalazła się firma, która postanowiła wykonać remont felernej autopompy.

Niestety nie tylko autopompa wymagała gruntownego remontu, ale także cała zabudowa wozu pożarniczego. Jednostkę OSP Świątniki Górne nie było stać na usługi profesjonalnej firmy, dlatego też postanowili sami wziąć się do pracy. Druhowie bardzo dzielnie prawie codziennie przez 6 miesięcy spotykali się po pracy i wspólnie po kilka godzin zajmowali się pracami remontowymi, których zakres obejmował, między innymi wymianę poszycia zewnętrznego, wymianę skorodowanych elementów profili bocznych jak i górnych konstrukcji zabudowy, usunięcie pianki ochronnej, która była już nasiąknięta wodą, czyszczenie skorodowanych profili oraz zabezpieczenie ich farbą antykorozyjną, zabezpieczyli także zbiornik specjalnym lakierem antykorozyjnym, piaskowali i malowali proszkowo elementy, których nie dało rady zdemontować, wymienili instalację elektryczną, oświetlenie na LED, zamontowali oświetlenie pola pracy i nowe lampy.

Zamontowany został także tylni zderzak, kamera cofania, przeprowadzono remont działka wodno-pianowego, zamontowano halogeny z przodu, wymieniono przewody powietrzne, pomalowano kabinę i felgi, zamontowano rolety, wykonano nową zabudowę przedziałową na sprzęt i wiele wiele innych rzeczy. Śmiało można powiedzieć, że nie ma elementu, który nie został naprawiony lub poprawiony przez strażaków z OSP Świątniki Górne.

Druhowie przekazują najszczersze podziękowania dla wszystkich osób, które jakkolwiek wsparły ich podczas prac przy wozie GCBA Tatra:

Pana Sławomira Kotarby i wszystkich pracowników firmy BTH Import Stal oraz Firmy Color- Plus, za wsparcie, życzliwość, wyrozumiałość, oraz profesjonalne wykonanie swojego zadania. Dziękujemy Wszystkim druhom i druhnom, którzy poświęcili swój wolny czas na prace remontowe. Dziękujemy członkom drużyny MDP , którzy również brali udział w pracach remontowych oraz przy sprzątaniu po remoncie.

Jednostka miała w planach w tym roku zakup nowych ubrań bojowych, hełmów i resztę niezbędnego sprzętu gaśniczego. Niestety wszystkie ich oszczędności pochłonął remont pojazdu pożarniczego.

Druhowie zwracają się więc z prośbą do przedsiębiorstw jak i osób prywatnych o wsparcie finansowe w postaci darowizn, które przeznaczą na doposażenie jednostki w niezbędny sprzęty do ratowania innych i zagrożonego mienia. Pomaganie innym leży w ich naturze, więc warto im pomóc. Strażacy dziękują za każdą możliwą pomoc i wsparcie


Wpłaty można przekazywać na podane konto poniżej:

OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA
W ŚWIĄTNIKACH GÓRNYCH
32-040 ŚWIĄTNIKI GÓRNE
K.BRUCHNALSKIEGO 4

KBS Centrala
ul.Rynek Kleparski 8
31-150 Kraków

NUMER KONTA : 70 8589 0006 0290 0930 5496 0001

 

Foto: OSP KSRG Świątniki Górne

o autorze

Szymon Prukała