Podczas kolejnego, 25 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nie mogło zabraknąć strażaków – ochotników z jednostek OSP z Zielonej Góry.

Na parkingu przed Filharmonią Zielonogórską strażacy z jednostek OSP z terenu miasta Zielona Góra zorganizowali pokaz ratownictwa technicznego z elementami Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Dodatkowo dla zielonogórzan pierwszy raz zaprezentowała się Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza OSP Jarogniewice. Była możliwość zapoznania się z wyposażeniem straży pożarnej i jej przygotowaniem do udzielania pomocy ludziom.

Schemat prezentowanej przez strażaków akcji ratowniczej (wypadek drogowy) zakładał czołowe zderzenie się dwóch pojazdów osobowych, w wyniku czego jedna z osób zostaje poszkodowana i uwięziona w pojeździe. Do zdarzenia wysłano trzy zastępy straży pożarnej z OSP Racula, Stary Kisielin, oraz Przylep.

DSC_0650
Po zabezpieczeniu terenu wokół miejsca zdarzenia strażacy-ochotnicy odłączyli akumulatory w pojazdach ze względów bezpieczeństwa. W międzyczasie rozwinięte zostały dwie linie gaśnicze, które były od razu gotowe do użycia w razie ewentualnego pożaru. Następnie do pojazdu, gdzie znajdowała się uwięziona osoba udało się dwóch ratowników, którzy zapewniali poszkodowanej pomoc psychiczną i bezpieczeństwo podczas wykonywania dostępu do pojazdu przy pomocy narzędzi hydraulicznych. Po wycięciu dachu osobę poszkodowaną ewakuowano z pojazdu przy pomocy deski ortopedycznej, a następnie udzielono jej Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Wspomniana wcześniej Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z OSP Jarogniewice zaprezentowała umiejętności swych wyszkolonych psów. Publiczność mogła zauważyć jak psi ratownicy wraz z przewodnikami szukają osób zaginionych.

Zielona Góra 112

o autorze

Redakcja