Ochotnicza Straż Pożarna w Kcyni

Czwartek, a zatem czas na naszą wizytę w kolejnej jednostce OSP. W tym tygodniu udaliśmy się do Kcyni, w województwie kujawsko- pomorskim, aby spotkać się z tamtejszymi strażakami. Dumnie mówią o swojej jednostce jako najstarszej w Polsce. Sprawdźcie sami!

Kcynia to miejscowość będącą sercem i siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Kcynia. Gmina przez swoje położenie na granicy województw kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, stanowi swego rodzaju „bramę”, a także mieszankę tradycji i kultury obu regionów. Kcynia znana ze swojego malowniczego położenia wita przyjezdnych rozpościerając się na wzniesieniu.

Bogata historia sięgająca średniowiecza, przyniosła piękne zabytki w postaci wielowiekowych kościołów, a także udział w ważnych wydarzeniach historycznych, jak jedyny wygrany zryw narodowy, czyli Powstanie Wielkopolskie. Kcynia pochwalić się może także znaną na całym świecie postacią, prof. Jan Czochralski, chemik i metaloznawca.

OSP Kcynia jest najstarszą udokumentowaną jednostką w Polsce, istniejącą już 224 lat. Świadczy o tym zezwolenie na budowę w Kcyni remizy strażackiej datowane na rok 1800.

Jak we wszystkich ośrodkach miejskich na ziemiach polskich, tak i w Kcyni, obowiązek gaszenia pożarów spoczywał od roku 1262, od lokacji miasta, na barkach całej społeczności miejskiej. Ze społeczności tej rekrutowała się kcyńska obowiązkowa straż pożarna, funkcjonująca do XX stulecia. Pierwsza udokumentowana wiadomość o jej istnieniu pochodzi z 12 lutego 1800 roku, kiedy to już od pewnego czasu, straż ta dysponowała wielką sikawką, w związku z czym zapadła formalna decyzja o budowie murowanej remizy dla tej sikawki. W dniu założenia jednostka liczyła 32 członków. Powstanie OSP przyjęte zostało z entuzjazmem i zrozumieniem przez społeczeństwo Kcyni, które od tej pory zyskało sojusznika w niesieniu pomocy przy zaistniałych pożarach i klęskach żywiołowych. Na początku swej działalności kcyńska drużyna strażacka dysponowała następującym sprzętem gaśniczym: 1 sikawka ręczna, 36 metrów bieżących węża tłocznego, 1 beczkowóz, 12 kuf żelaznych, 12 wiader płóciennych, bosaki, topory. Uchwalenie 21 września 1821 roku przez magistrat miejski porządku pożarowego dla Kcyni uznać trzeba za datę utworzenia zorganizowanej na nowoczesnych zasadach obowiązkowej straży pożarnej w mieście. Ze straży tej 2 sierpnia 1893 roku wyłoniono elitarną Ochotniczą Straż Pożarną, która działa w mieście do dziś. Pierwszą sikawkę konną miasto ufundowało i sprezentowało straży w roku 1900. Dodatkowym prezentem było 100 metrów bieżących węża oraz 6 drabin hakówek.

W 1962 roku OSP Kcynia otrzymała samochód pożarniczy Star 21, który wzmógł operatywność jednostki, skuteczność i szybkość działania. Druhowie OSP Kcynia uczestniczyli w gaszeniu wielkopowierzchniowych pożarów lasów w 1992 w Kuźni Raciborskiej i tego samego roku w Cierpicach. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni jest jednostką typu S-2 biorącą udział w około 180 akcjach ratowniczo-gaśniczych w ciągu roku. JOT składa się z 31 ratowników i jest wiodącą jednostką w powiecie nakielskim pod względem wyszkolenia, mobilności oraz udziału w akcjach, niosąc pomoc osobom poszkodowanym w pożarach, wypadkach i innych zdarzeniach – mówią nam druhowie.

Kcyńska jednostka jest włączona w struktury KSRG, a także do Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego ,,KRAJNIAK”.

OSP Kcynia na swoim wyposażeniu posiada 2 samochody ratowniczo-gaśnicze:

Poprzednimi wozami były: Star 244, Jelcz 315 oraz Lublin.

Ku poprawie bezpieczeństwa mieszkańców gminy przy OSP Kcynia znajduje się podstacja Zespołu Ratownictwa Medycznego, w której dyżur całodobowy pełnią ratownicy medyczni. W szeregach jednostki funkcjonuje Orkiestra Dęta, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, w skład której wchodzi ponad 30 młodych adeptów pożarnictwa. Druhowie z Kcyni poza działalnością ratowniczą, osiągają bardzo dobre wyniki w zawodach sportowo- pożarniczych, niejednokrotnie reprezentując jednostkę na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. W tym roku, druhowie wyremontowali salę oraz odświeżyli boksy garażowe.

A jakie plany mają Kcyńscy strażacy?

Oczywiście chcemy pozyskiwać nowoczesny sprzęt, szkolić się, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Nie zapominamy tez o naszej młodzieży, z którą nadal będziemy się regularnie spotykać- mówią nam strażacy. W przyszłym roku czeka nas jubileusz 225 rocznicy założenia jednostki. Mamy nadzieję, że uda nam się zorganizować huczne obchody. Bardzo ważnym dla nas przedsięwzięciem jest kontynuacja poszukiwań dokumentów, które potwierdzą, że nasza jednostka jest najstarszą Ochotnicza Strażą Pożarną w Polsce.

Strażakom z OSP Kcynia dziękujemy za poświęcony czas oraz życzymy powodzenia w realizacji Waszych planów.

Exit mobile version