Ochotnicza Straż Pożarna w Ułężu została założona w 1924 roku. Początki były trudne, wyposażenie to beczkowóz przetrzymywany w pobliskim baraku służącym za strażnicę oraz koń miejscowego ochotnika. Pierwsza sikawka została odkupiona od szkoły rolniczej ze składek członkowskich, z czasem wóz strażacki wykonany własnoręcznie przez druhów jednostki. Po dłuższym czasie dzięki pomocy powiatu strażacy dostali drugą sikawkę oraz beczkowóz.

Czas biegł szybko i nastały lata hitlerowskiej okupacji. W tym czasie najeźdźcy pozostawili stary wyeksploatowany pojazd marki Ford przy terenie strażnicy. Niestety maszyna była niesprawna, a po wielu próbach, maszyny nie udało się naprawić. Pojazd przepadł, pozostał tylko wóz konny, sikawki oraz bosaki, tłumice oraz drabina Szczerbowskiego.

Strażacy otrzymali również motopompę od straży pożarowej z Puław. Samochód otrzymał nazwę „Florian” natomiast motopompa „Agata”.

Pierwszy większy pożar w miejscowości Ułęż miał miejsce w sierpniu 1955r, gdzie to strażacy podejmowali działania przy użyciu sikawki strażackiej oraz motopompy.

Kolejne lata historii ułęskiej straży to już prawdziwa motoryzacja. Ochotnicy otrzymali samochód strażacki Star 25 od Państwowej Straży Pożarnej w Rykach.

Lata sześćdziesiąte to najlepiej usprzętowiona straż w powiecie, zwycięstwa w zawodach, puchary, dyplomy. Niestety, sielanka nie trwała długo – w szeregach OSP coś się załamało i przyczyniło się to do utraty samochodu Star 25.

Pod koniec lat sześćdziesiątych działalność społeczeństwa ożywa. Mieszkańcy zbierają fundusze i wspólnymi siłami w 1961 roku kończą budowę „Domu Strażaka”. W drugiej połowie lat 70-tych strażacy pracowali nad zdobyciem sztandaru. Niestety działalność słabła, jednostka obumarła na 20 lat.

W roku 1996 jednostka się reaktywowała, został nadany sztandar, strażacy jeździli do zdarzeń prywatnym żukiem miejscowego strażaka. W 2003 roku dzięki staraniom Komendanta Gminnego, Wójta oraz Rady Gminy został zakupiony lekki samochód gaśniczy Żuk, który do dziś dzień posiadają strażacy. Na swoim wyposażeniu posiada motopompę szlamową i pływającą, jak i legendarną motopompę PO-5, agregat prądotwórczy, pilarki łańcuchowe do drzewa, deskę ortopedyczną, torbę PSP-R1, radiotelefony, tłumice, bosaki, armaturę wodną oraz inny potrzebny sprzęt. Ponad to strażacy posiadają pełne umundurowanie – ubrania specjalne typu NOMEX, hełmy Calisia, rękawice FireMax, buty gumowe OFFICER oraz system selektywnego powiadamiania.

Od tego czasu strażacy prężnie działają nabywając nowy sprzęt, wiedzę i doświadczenie w swoim strażackim powołaniu. Obecnie jednostka liczy 30 strażaków i 16 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Z racji swojej lokalizacji, jednostka podejmuje działania ratownicze głównie na terenach wiejskich. W wielu przypadkach strażacy zostają dysponowani do pożarów traw, młodników lasów, licznych podtopień, wypadków, kolizji oraz innych miejscowych zagrożeń.

Jednostka oprócz uczestnictwa w akcjach ratowniczych bierze również aktywny udział w uroczystościach kościelnych oraz akcjach krwiodawstwa. Ochotnicy z Ułęża od kilku lat zajmują czołowe miejsca w województwie lubelskim (2011 roku – I miejsce) w konkursie „Ognisty Ratownik Gorąca Krew”. W szeregach OSP znajdują się ratownicy medyczni, których wiedza i doświadczenie w dużym stopniu przyczyniają się do sprawnego prowadzenia działań ratowniczych. Jednostka aktywnie uczestniczy w gminnych i powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych, a także pielgrzymkach strażackich.

11402446_1434786853510389_1096442903839321353_o

W 2009 roku na bazie sikawki strażackiej doprowadzonej do stanu używalności założyli sekcję historyczną, która bierze udział w Mazowieckich Zawodach Sikawek Strażackich w Garwolinie. Jako pierwsza jednostka w gminie założyła MDP. 24 sierpnia 2014 roku jednostka obchodziła jubileusz 90-lecia istnienia.

Strażacy posiadają kursy i przeszkolenia. Kurs podstawowy ukończyło 24 strażaków, kurs ratownictwa technicznego 10 druhów, kur dowódców OSP 8 druhów, kurs naczelników 2 druhów, kurs kierowców konserwatorów sprzętu ratowniczego 7 druhów, kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy 8 druhów.

Jednostka znajduje się w województwie lubelskim, powiecie ryckim, gminie Ułęż.

o autorze

Login