Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Rzędzińskiej

Jednostka zlokalizowana w powiecie Tarnowskim, w gminie Tarnów. Jej początki sięgają 1908 roku, wtedy zaczęto budowę strażnicy oraz gromadzenie potrzebnego sprzętu. W tym artykule przybliżymy ponad 115-letnią historię jednostki oraz jej losy na przestrzeni lat.

Wola Rzędzińska leży w północno-wschodniej części gminy Tarnów, stanowiąc największą miejscowość tego obszaru i jedną z najbardziej zaludnionych wsi w kraju. Według danych z końca czerwca 2022 roku liczyła 5963 mieszkańców.

fot. Gmina Tarnów

W rejonie działań jednostki występuje duże zalesienie, a także zakład podwyższonego ryzyka – baza paliwowa nr 9 PERN, oraz inne, duże zakłady przemysłowe takie jak: Leier Polska – producent cegły i innych materiałów budowlanych, Polmark i Tarel – producenci osprzętu elektrycznego oraz inne.

Zacznijmy od początku …

Pierwsza wieża obserwacyjna i prowizoryczna remiza zostały wybudowane jeszcze przed pierwszą wojną światową w 1908 roku. Od tego czasu w miejscowości zaczęła formułować się straż pożarna. Budowę remizy rozpoczęto w 1946-47 roku w czynie społecznym. Założycielami stowarzyszenia byli Władysław Brug i Józef Mróz. Mieszkańcy wsi byli bardzo zaangażowani w budowę strażnicy. Pierwotnie składał się z garaży i pomieszczenia dla strażaków, dopiero w kolejnych latach dobudowano kolejne kondygnacje, pomieszczenia a nawet taras.

Budynek dzięki regularnym remontom, naprawom i konserwacjom służy do dziś. Oprócz swojej głównej funkcji, czyli strażnicy w obiekcie znajduje się także sala bankietowa z świeżo wyremontowaną kuchnią, pomieszczenia w których działają liczne stowarzyszenia: orkiestra dęta, Koło Gospodyń Wiejskich oraz klub seniora, do niedawna w budynku remizy mieściło się także przedszkole.

Codzienne życie jednostki toczy się w części bojowej, na garażach oraz w małej salce zlokalizowanej tuż obok. To miejsce tylko strażaków, a zasady przebywania w tej części zna każdy druh tej jednostki. „Tu czujemy się jak w domu” – tak mówią strażacy, dlatego wspólnie dbamy o tą przestrzeń, dodaje druh z jednostki.

Krótko o charakterystyce działań

Jednostka od 2000 roku jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. W OSP Wola Rzędzińska jest 36 strażaków, przeszkolonych i gotowych do udziału w działaniach. Średnio jednostka jest dysponowana do 50 zdarzeń rocznie.

Zdarzenia do jakich dysponowani są druhowie to przede wszystkim miejscowe zagrożenia, niewielką część stanowią pożary. Druhowie z jednostki są jednak gotowi nieść pomocą każdej sytuacji.

Sprzęt i wyposażenie

Aktualnie jednostka dysponuje dwoma samochodami GBA MAN 2,5 /25 TGM/Stolarczyk oraz GBA Rt 2,5/25 Mercedes-Benz 1429. Na wyposażeniu samochodów gaśniczych, oprócz standardowych narzędzi znajduje się: zestaw narzędzi hydraulicznych Holmatro, agregaty prądotwórcze, motopompy, kamera termowizyjna, detektor gazów Altair 4XR, piły motorowe, piły do betonów, torba R1, szyny kamera, AED. Dodatkowo druhowie mają do dyspozycji dwa lekkie samochody: Fiat Ducato oraz Lublin II. Dodatkowo jednostka w 2022 roku sfinalizowała zakup quada Yamaha Grizzly.

Jak wygląda życie w jednostce?

Na co dzień druhowie poświęcają czas aby utrzymać gotowość bojową jednostki. Strażacy mają przydzielone funkcje i są odpowiedzialni za wyznaczony sektor. Druhowie przyznają, że starają się także regularnie szkolić i dokształcać, w końcu specyfikacja działań jest tak różna, że trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność, oraz być na bieżąco z nowościami. Starsi stażem strażacy przekazują wiedzę młodszym pokoleniom, aby ci mogli zdobyć odpowiednie umiejętności.
W 2021 roku została zreaktywowana Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, młodzież spotyka się na zbiórkach 2 razy w miesiącu. Podczas spotkań z najmłodszymi druhami przeprowadzane są zajęcia praktyczne z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, ćwiczona jest musztra, a także przekazywana jest wiedza teoretyczna. W okresie zawodów letnich, sportowo-pożarniczych, czy zimowych – halowych, zbiórki zamieniają się w treningi i przygotowania do startu. Praca z młodzieżą to nie tylko ciągła nauka i praca. Aby zachęcić młodzież do pracy opiekunowie starają się zapewnić aktywne formy rozrywki, gry, zabawy, krótkie wyjazdy.

Integracja młodzieży i starszych strażaków to nie tylko wspólna zabawa, to także obowiązki i współpraca. W miarę swoich możliwości drużyna pomaga w porządkach. Członkowie MDP pełnią także wartę honorową przy Grobie Pańskim w wielkim tygodniu oraz rozprowadzają kalendarze. W ten sposób dzieci i młodzież kształtują w sobie dobre nawyki. A wieloletnie tradycje jednostki są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Co druhowie mają w planach?

Strażacy z Woli Rzędzińskiej przyznają, że mają wyznaczone cele na najbliższe lata i starają się je sukcesywnie osiągać. Niedawno zakończył się remont kuchni, teraz w planach jest gruntowny pomieszczenia które będzie przeznaczone dla młodzieżowej drużyny – takie ich miejsce w remizie. Kolejny punkt na liście to samochód typu bus. Lublin II, który służy teraz w jednostce ma już swoje lata.


Druhowie chcą także poświęcić więcej czasu na szkolenia i poszerzanie zakresu umiejętności, oraz ćwiczenie pracy zespołowej podczas działań.


Exit mobile version