W maju nastąpiło oficjalne wprowadzenie do podziału bojowego OSP Oława odrestaurowanego samochodu gaśniczego GLM 8 na podwoziu ŻUK A 15B z wózkiem wężowym WW-200.

Samochód nie tylko prezentuje się dobrze, ale jest sprawny technicznie. Druhowie przyjechali nim do  Urzędu Gminy Oława.

Żuk został wyprodukowany w grudniu 1976 roku. W styczniu 1977 roku trafił na wyposażenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bystrzycy. Gdy w 1991 roku jednostka otrzymała nowy wóz bojowy, Żuk został przekazany kolejnej jednostce gminy – OSP Sobocisko. I tutaj służył przez kolejne 23 lata. W tym czasie uczestniczył w wielu akcjach, np. podczas powodzi w 1997 roku, czy w 2010. Gdy OSP Sobocisko zakupiło lekki samochód gaśniczy, żuk trafił do jednostki OSP Oława. I to tutaj oławscy druhowie postanowili go wyremontować. Środki na ten cel pochodzą z budżetu gminy Oława, a zadania podjęła się firma – Auto Matunin sp. z o.o. z Jelcza-Laskowice.

Nasz odrestaurowany pojazd stanowi dowód uznania dla polskiej techniki motoryzacji i będzie przypominał  mieszkańcom, zwłaszcza młodzieży o historii straży pożarnej na terenie ziemi oławskiej. Co najważniejsze, ten zasłużony pojazd nie skończył, jak wiele mu podobnych – na złomowisk. – powiedział druh OSP Oława, a zawodowo zastępca Komendanta PSP – bryg. Krzysztof Gielsa.

Źródło: Gmina Oława

o autorze

Redakcja/Łukasz