Dźwięk strażackiej syreny alarmowej oraz sygnały z samochodów strażackich, które rozbrzmiały nad Tuchomiem w dniu 6 lutego 2016r o godz. 16:00 miały oznajmić mieszkańcom naszej miejscowości, że przy remizie w Tuchomiu miejsce mają wiekopomne chwile.

Druhowie z naszej jednostki, oraz z jednostek gminy Tuchomie zgromadzili się przy strażnicy, aby uczcić 70-lecie założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Tuchomiu, które miało miejsce 10 lutego 1946r. na wniosek Pawła Mullera, Ignacego Iwańskiego, Adama Cyny, Jana Pawlaka, Józefa Prądzińskiego, Stanisława Aleksandrowicza i Konstantego Kasprowicza.

W związku z tak wspaniałym jubileuszem, jeden z najstarszych druhów, a zarazem aktywny skarbnik OSP Tuchomie – dh Franciszek Warsiński dokonał uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy, która została wykonana przez „Zakład Kamieniarski – Maciej Mostowski” z Tuchomia, a poprzez którą chcemy oddać hołd strażakom, założycielom i kontynuatorom działalności naszej tuchomskiej straży, za ich bezinteresowną pomoc bliźniemu i społeczeństwu w związku z 70-leciem naszej jednostki.

12656421_1010244799048402_1287698082_o

Ku czci druhów i druhen, którzy nie mogli z nami być wspólnie z nami w tym dniu, bo odeszli na wieczną służbę, zostały złożone symboliczne znicze, którymi chcieliśmy upamiętnić ich wielki trud jaki wkładali w działalności i rozwój nasz jednostki, bo jak powiedział Marszałek Polski – Józef Piłsudski: „ Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości”.

W uroczystości uczestniczyli: asp. sztab. Stefan Pituch – z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Bytowie, dh Jerzy Barzowski – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, dh Jerzy Lewi Kiedrowski – Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Tuchomie, Franciszek Pudlewski – ksiądz proboszcz parafii w Tuchomiu, Mirosław Kinowski – wnuk Leona Kulasa (pierwszego naczelnika OSP Tuchomie w latach 1946 – 1955), Bogumiła Ryngwelska – sołtys Tuchomia, jak i również licznie stawili się mieszkańcy Tuchomia wraz z przyjezdnymi gośćmi oraz przedstawiciele mediów lokalnych.

12674797_1010245649048317_2006812899_o

Te szczególne dla naszych strażaków chwile zostały upamiętnione na wielu fotografiach, filmach, oraz wspólnym grupowym zdjęciu, które będzie pozwalało nam w przyszłości powrócić do tych wspaniałych chwil.

Zobacz artykuł na naszej stronie, oraz na Facebooku.

o autorze

OSP Tuchomie