Jestem pełna szacunku i podziwu dla Was. – powiedziała minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska dziękując funkcjonariuszom Straży Pożarnej i Policji oraz ratownikom i inspektorom za profesjonalną akcję ratowniczą po wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach. Szefowa MSW wręczyła zasłużonym odznaczenia i awanse.

Minister spraw wewnętrznych spotkała się ze strażakami, strażakami-ochotnikami, policjantami oraz ratownikami i inspektorami, którzy 23 października brali udział w akcji ratunkowej na miejscu katastrofy budowlanej w Katowicach. Teresa Piotrowska wyraziła wdzięczność za zaangażowanie, jakim wykazali się funkcjonariusze oraz ratownicy.&

Akcja, w której brali Państwo udział, prowadzona była w niezwykle trudnych warunkach. Ratownicy zawsze w takich sytuacjach mówią: „Idziemy po żywych”. Zawsze idą Państwo z wiarą, że uda się pomóc wszystkim. – powiedziała szefowa MSW. – Tym razem o pełnym sukcesie nie możemy mówić, gdyż katastrofa przyniosła trzy ofiary śmiertelne. Pomimo Państwa doświadczenia, nieugiętej postawy, ofiarności. To wielka tragedia dla rodzin ofiar, bliskich, przyjaciół, znajomych, ale i dla ratowników. – zaznaczyła Teresa Piotrowska.

Minister podkreśliła swoje zaufanie wobec gotowości służb do niesienia pomocy obywatelom. – Wiemy, że gdy znów zabrzmi alarm – pójdą Państwo bez wahania. Polacy wiedzą, że mogą na Państwa liczyć – zwróciła się do funkcjonariuszy i ratowników szefowa MSW. – Dziękuję za wysiłek, za doświadczenie – i za tę gotowość, by zawsze nieść pomoc, gdy tylko zajdzie potrzeba – dodała.

Jako wyraz wdzięczności i uznania, szefowa resortu wręczyła zasłużonym strażakom i policjantom odznaczenia i awanse. 9 strażaków zostało odznaczonych „Krzyżem zasługi za dzielność”. Jest to odznaczenie ustanowione w roku 1928 przez Prezydenta RP Ignacego Mościckiego.

63 osoby wyróżnione zostało odznaką: „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Jest to polskie odznaczenie nadawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych na wniosek Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Zostało ustanowione w 1997 roku, jako odznaczenie za ratowanie życia i ochronę mienia.

Następnie odbyła się ceremonia wręczenia 11 awansów na wyższe stopnie dla funkcjonariuszy PSP. Okolicznościowe grawertony Ministra Spraw Wewnętrznych otrzymało również 10 funkcjonariuszy Policji.

Wyróżnieni to strażacy z komend w Katowicach, Krakowie, Nowym Sączu i Jastrzębiu-Zdroju oraz Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, policjanci z komend miejskiej i wojewódzkiej w Katowicach, strażacy-ochotnicy z Katowic, Dąbrówki Małej i Jastrzębia-Zdroju , Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, Zastępca Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz ratownik medyczny z samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej MSW w Katowicach.

Wyróżnionym podziękowali również poseł Marek Wójcik, przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych, gen. bryg. Wiesław Leśniakiewicz, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej oraz nadinsp. Krzysztof Gajewski, zastępca Komendanta Głównego Policji.

Do katastrofy budowlanej doszło nad ranem 23 października w kamienicy u zbiegu ulic Chopina i Sokolskiej w ścisłym centrum Katowic. Wskutek wybuchu gazu zawaliła się część budynku – zniszczone zostały jego trzy kondygnacje, w okolicznych kamienicach wyleciały szyby i witryny sklepów, a spadający gruz zniszczył stojące na ulicy samochody.

W kamienicy zameldowanych było ponad 20 osób. Po wybuchu ewakuowano 15 lokatorów, 5 z nich trafiło do szpitali. W akcji uczestniczyło 71 zastępów PSP, 8 jednostek OSP oraz funkcjonariusze Policji. Działania ratownicze trwały ponad 30 godzin.

Źródło: msw.gov.pl

o autorze

Redakcja