Odznaczenia w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

Prezydent Andrzej Duda w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, wręczył odznaczenia państwowe uczestnikom „strajku podchorążych” w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w 1981 r.

Za zasługi w działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce Prezydent odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi 55 osób i jedenaście osób Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej.

Chylę czoła w imieniu Rzeczypospolitej przed państwa rodzicami za to wychowanie i chylę czoła przed panami za waszą postawę wtedy tam, za odwagę, niezłomność i bohaterstwo, dzięki której dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce – powiedział Andrzej Duda.

W imieniu odznaczonych Prezydentowi podziękował Dariusz Galiński, wówczas student drugiego roku, który przypomniał też, że po pacyfikacji strajku nikt ze studentów nie zdecydował się na współpracę z komunistami.

Nie podpisaliśmy tak zwanych lojalek, taka decyzja była dla nas oczywista, choć bardzo trudna. Po ogłoszeniu stanu wojennego nasze losy układały się różnie, ale wszyscy po 38 latach możemy patrzeć w lustro z przekonaniem, że wtedy w listopadzie i grudniu 1981 roku i później zachowaliśmy się tak, jak należało się wtedy zachować – mówił.

Po ceremonii wręczenia odznaczeń odbył się panel dyskusyjny dotyczący strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w 1981 r., moderowany przez dr. Tomasza Kozłowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej. W dyskusji wzięli udział Seweryn Jaworski, opozycjonista i działacz związkowy, który w czasie trwania strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego zarządu Regionu Mazowsze NSZZ ,,Solidarność” oraz nadbryg. dr hab. inż. Paweł Kępka, Rektor – Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Foto. prezydent.pl

Exit mobile version