Ojciec Mychal Judge, kapelan nowojorskiej straży pożarnej to pierwsza potwierdzona ofiara śmiertelna ataku na World Trade Center.

Ojciec Judge, właściwie Robert Emmet Judge urodził 11 maja 1933 roku, był synem imigranta pochodzenia irlandzkiego. Wychował się w dzielnicy Brooklyn. W 1961 roku został wyświęcony na księdza w Holy Name College w Waszyngtonie. Po wstąpieniu do Zakonu Braci Mniejszych, przyjął imię Mychal.

11 września słysząc o ataku na wieże World Trade Center pośpieszył na miejsce. Wszedł do lobby Północnej Wieży World Trade Center, gdzie zorganizowano stanowisko dowodzenia. Tam udzielał pomocy i modlił się za ratowników, rannych i zmarłych. Burmistrz Nowego Jorku, Rodolpha Giulianiego poprosił go o modlitwę za miasto i ofiary ataku.

O godzinie 9.59 czasu lokalnego runęła Południowa Wieża WTC, jej gruzy spadły na lobby Północnej Wieży śmiertelnie raniąc Ojca Judge. Według autora jego biografii, Michaela Daly’ego został raniony w głowę i zabity w momencie gdy modlił się, powtarzając: „Jezu, proszę, zakończ to w tej chwili! Boże, proszę, zakończ to!”

Ciało Judge’a zostało odnalezione przez porucznika nowojorskiej policji i przy pomocy strażaków i cywili wyniesione do pobliskiego Kościoła Świętego Piotra.  Zwłoki zostały oznaczone jako “Ofiara 0001”, a on sam został uznany za pierwszą oficjalną ofiarę ataku z 11 września 2001 roku.

Ojciec Mychal Judge został pochowany na Cmentarzu Holy Sepulchre w mieście Totowa, w stanie New Jersey.

Zdjęcie ciała Judge’a, niesionego przez gruzy przez pięciu mężczyzn zrobione przez Shannon Stapleton z Agencji Reutera, stało się najbardziej znanym obrazem związanym z 11 września.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl