9 lipca 2013 roku Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza działająca przy naszej jednostce wraz z firmą CNC Copter z Gierałtowic przeprowadziła nietypowe ćwiczenia z wykorzystaniem niekonwencjonalnej metody poszukiwań.

Pozorację zaginionej osoby przeprowadzono z wykorzystaniem drona, a konkretnie quadrocoptera wyposażonego w kamerę wysokiej rozdzielczości oraz moduł GPS – wszystko z podglądem w czasie rzeczywistym w sztabie. Ponadto dla porównania zastosowano system poszukiwań z wykorzystaniem psa ratowniczego oraz „szybkiej trójki”.

Wyniki okazały się zaskakujące, gdyż poszukiwania z powietrza nie odbiegały skutecznością od sprawdzonych i stosowanych na co dzień metod.

Możliwości sprzętu mają małe granice od automatycznego pokrycia terenu według wcześniej zaprogramowanej trasy po zainstalowanie kamery termowizyjnej. Mamy nadzieję, że rozwój techniki pozwoli spopularyzować tą technologię i po dziesięciu latach istnienia przy OSP Kęty Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej niebawem regularnie będzie stosowana podczas akcji poszukiwawczych.

Z okazji 10-lecia naszej GPR poświęcona zostanie część Warsztatów Ratownictwa Specjalistycznego Kozubnik pod roboczym tytułem: „3 X współpraca”, które będziemy organizować po raz 4. WRS Kozubnik 2013 rozpocznie się jak co roku w pierwszy piątek września i będzie trwał do niedzieli 8 września.

Harmonogram WRS 2013:
http://www.gpr.ospkety.pl/wrs13/wrs13_harmonogram.pdf

Szczegóły aktualizowane na bieżąco:
http://www.facebook.com/events/681921745155548

o autorze

Redakcja