Strażak z USA testuje inteligentne okulary Google, które na bieżąco mają dostarczać informacje ratownikom potrzebne podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Ich twórcą jest strażak-programista Patrick Jackson.

Ratownik pochodzący z Rocky Mount w Północnej Karolinie w USA w wolnych chwilach sam uczy się programowania. W chwili obecnej zajmuje się aplikacją dla Google Glass, która przeznaczona będzie dla strażaków.

Wstępna wersja daje strażakom możliwość m.in. znalezienia w pobliżu hydrantów. Dzięki funkcji GPS zmniejsza się też czas dotarcia na miejsce wypadku. Aby uzyskać potrzebne informacje, wystarczy wypowiedzieć daną komendę na głos.

Jackson zakłada, że ​pewnego dnia Google Glass będą w stanie dostarczyć mapy i plany pięter dla strażaków walczących w nieznanych budynkach lub też pokazywać organizację i metody działań w ratownictwie technicznym i drogowym, aby łatwiej było np. wycinać poszkodowanych z wnętrza pojazdów. Dzięki temu działania strażaków będą szybsze, łatwiejsze i skuteczniejsze.&Niestety, póki co inteligentne okulary nie mieszczą się pod hełmem i maską.

Jest to początek rewolucji. Inteligentne okulary mają ogromny potencjał. Prototyp powinien być gotowy jeszcze w tym roku. Urządzenie to z pewnością będzie bardzo kosztowne.

o autorze

Redakcja