W dniu 11 stycznia 2009 roku o godz. 16:45 jednostka OSP Opalenica jak co roku wykonała pokaz przy Ośrodku Kultury w Opalenicy z okazji XVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na miejsce udały się trzy zastępy.

[galeria=9,prawa]Strażacy wykonali pokaz ratownictwa drogowego oraz medycznego. Ratownicy za zadanie mieli wydobyć osoby poszkodowane z samochodu po pozorowanym wypadku za pomocą narzędzi hydraulicznych. Po uwolnieniu osób zostały one przeniesione do sali w Ośrodku Kultury gdzie zostały opatrzone. Został również przeprowadzony pokaz RKO przez ratowników z OSP. Po pokazie zostały zaproszone osoby z widowni, które mogły poćwiczyć na fantomie RKO. Również mieszkańcy Opalenicy mogli spróbować się w pracy narzędziami hydraulicznym, co jak wiadomo nie należy do lekkiej i łatwej pracy.

[galeria=14,lewa]Po tym wszystkim samochód został podpalony, a do zadań strażaków należało ugaszenie go za pomocą agregatu wysokociśnieniowego, który posiada zbiornik 200l. Agregat ten znajduje się na samochodzie GLM Ford Transit. Urządzenie to zużyło ok. 50 litrów wody do ugaszenia płonącego auta.

Ponadto kilku strażaków zbierało pieniądze do puszek, a dzieci mogły poprzymieżać strażackie ubrania oraz hełmy.

Siły i środki na miejscu:

  • GBA 2,5/16

&(zadania: oświetlenie terenu, ratownictwo medyczne),

  • GBA 1,2/20

&(zadania: uwolnienie poszkodowanych z samochodu, ratownictwo medyczne),

  • &GLM Ford Transit

&(zadania: ratownictwo medyczne, ugaszenie pożaru).

o autorze

Redakcja