W niedzielę, 09.12.2012r. około 21:30 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Opolu przyjął zgłoszenie o pożarze pawilonu w ogrodzie zoologicznym przy ulicy Spacerowej. Na miejsce zadysponowano 10 zastępów strażaków z PSP jak i OSP. Łącznie na miejscu pracowało ponad 30 ratowników.

Pożar został odkryty przez pracowników ZOO, którzy zauważyli dym wydostający się z pomieszczenia. Natychmiast zaalarmowali oni straż pożarną. Spłonął pawilion gadów i płazów, który w czerwcu 2011 roku oddano do użytku po adaptacji pomieszczeń. Większości zwierząt nie udało się uratować. Na szczęście nikt z pracowników ZOO nie ucierpiał.

Przez całą noc walczono z pożarem. Ugaszono go około czwartej nad ranem. Po dogaszeniu rozpoczęto prace rozbiórkowe. Opolscy strażacy do rana czuwali przy pawilonie. „Spłonęły 24 gatunki gadów i płazów, łącznie około 300 zwierząt." – mówi dyrektor ogrodu zoologicznego, Lesław Sobieraj. Wiele okazów, które wyniesiono z pożaru padło. Uratowane płazy to głównie gatunki wodne, które uratowało przebywanie w wodzie.

„Ogród zoologiczny był ubezpieczony na pół miliona złotych, jednak nie wiadomo czy ta kwota starczy na pokrycie strat, bo wciąż trwa ich szacowanie.” – stwierdza Krzysztof Kazanowski, wicedyrektor ZOO. „Trudno je określić bez wnikliwej analizy, bo w budynku tym znajdowały wszelkiego typu instalacje, które zapewniały odpowiednie warunki bytowania zwierząt.” – powiedział Adam Janiuk, rzecznik strażaków z Opola.

Sprawę pożaru w ZOO przejmie wydział do zwalczania przestępczości przeciwko mieniu. Trwają ustalenia przyczyn tego pożaru.

o autorze

Redakcja