W dniu 01.04 ok. godz. 04:20 w Schodni w gminie Ozimek (woj.opolskie) w jednym z budynków mieszkalnych wybuchł pożar. Jadący wówczas do pracy strażak – Marcin Kowol – ochotnik z miejscowej OSP zauważył zdarzenie i natychmiast zatrzymał się przy posesji.

Początkowo usiłował sforsować drzwi wejściowe do budynku i dostać się do środka. Okazało się jednak, że ze względu na duże zadymienie wewnątrz nie było żadnej widoczności, więc strażak wrócił do samochodu po latarkę i bez wahania wszedł do budynku w poszukiwaniu mieszkańców. Chwycił mokrą szmatę wiszącą na suszarce i zabezpieczając drogi oddechowe udał się na poszukiwanie lokatorów.  W jednym z pomieszczeń na końcu korytarza odnalazł starszą kobietę siedzącą przy stoliku po czym bezzwłocznie zaczął ją wyprowadzać w kierunku wyjścia.

W tym samym czasie na miejsce zdarzenia przyjechali funkcjonariusze  z Komisariatu Policji w Ozimku w składzie: sierż. Oskar Pakuła i sierż. Paweł Janicki.

Sierż. Pakuła wbiegł do budynku, gdzie napotkał strażaka wyprowadzającego kobietę. Przejął poszkodowaną od mężczyzny i wszyscy bezpiecznie opuścili budynek. Ze względu na fakt, że pożar się rozprzestrzeniał, a wewnątrz w dalszym ciągu przebywali mieszkańcy, policjanci wraz ze strażakiem postanowili działać błyskawicznie.

Sierż. Oskar Pakuła wraz ze strażakiem Marcinem Kowolem  weszli do środka i zamknęli drzwi prowadzące do pomieszczenia, w którym rozprzestrzeniały się płomienie.  Policjant wszedł po schodach, gdzie napotkał kobietę. Natychmiast skierował ją do wyjścia. Widząc z dołu tą sytuację, strażak ruszył po schodach w kierunku kobiety, po czym bezpiecznie wyprowadził poszkodowaną na zewnątrz.

W tym samym czasie drugi z policjantów sierż. Paweł Janicki, w asyście jednego z sąsiadów podstawił drabinę pod okno pokoju na piętrze, gdzie znajdował się mężczyzna stojący na parapecie i pomógł w jego bezpiecznej ewakuacji poza budynek.

sierż. Oskar Pakuła i sierż. Paweł Janicki

Po dojeździe na miejsce pierwszych zastępów straży pożarnej okazało się, że pożar rozwija się w jednym z pomieszczeń na parterze. Strażakom udało się opanować pożar oraz zapobiec jego rozprzestrzenieniu się na pozostałą część budynku.

W akcji ratowniczo – gaśniczej brały udział następujące siły i środki:

–  OSP Schodnia (GCBA Scania P400 oraz SCD37 Iveco Magirus);

–  OSP Antoniów (GBA Star 244);

– OSP Szczedrzyk (GBA Star – Man)

– OSP Chobie (GBA Star)

– JRG1 Opole (GCBA Renault Kerax, GCBA Scania P380, SCHD42 Scania)

– ZRM z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego, podstacja w Ozimku

– patrol Policji z Komisariatu Policji w Ozimku

 

Tylko dzięki bohaterskiej postawie strażaka oraz będących na miejscu funkcjonariuszy Policji udało się ewakuować mieszkańców jeszcze przed przybyciem pozostałych służb ratunkowych.  Ich odwaga, współpraca oraz umiejętność błyskawicznego podejmowania decyzji pozwoliły na uratowanie życia całej trzyosobowej rodzinie.

Strażak – Marcin Kowol – ochotnik z miejscowej OSP

Jesteśmy dumni, że możemy Wam przedstawiać sylwetki osób, które z narażeniem własnego życia i zdrowia niosą pomoc innym w potrzebie.

Pomocy potrzebują teraz pogorzelcy, których życie udało się uratować, ale w pożarze stracili znaczną część swojego dobytku.

Nie bądźmy obojętni, pomóżmy! Poniżej zamieszczamy link do zbiórki:

https://zrzutka.pl/2mdcdj

Denis Elis

o autorze

Joanna Rudnicka