Firma Oshkosh wyprodukuje kolejną partię wozów ratowniczo – gaśniczych dla Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.

Na początku listopada firma poinformowała, że Korpus złożył u niej zamówienie na trzydzieści jeden samochodów ratowniczo – gaśniczych P-19R, wartość zamówienia to ponad 19 milionów dolarów.

P-19R posiada m.in. 600-konny silnik Diesla o pojemności 15 litrów, kabinę dla czterech żołnierzy, siedmiobiegową automatyczną przekładnię i dwuwahaczowe zawieszenie TAK-4 do poruszania się w trudnym terenie, które zostało opatentowane przez Oshkosh. Prędkość maksymalna to 116 km/h.

Na wyposażeniu znajduje się zbiornik wody o pojemności 3785 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 500 litrów, 226 kilogramów halotronu (czynnik „czysty” fluoropochodny) i autopompa o wydajności 2839 litrów na minutę.

Dzięki swoim wymiarom może być transportowany samolotem Lockheed C-5 Galaxy lub Boeing C-17 Globemaster.

P-19R to następca P-19A użytkowanego przez Korpus od 1984 roku. Pierwsze wozy trafiły do służby na lotniskach wojskowych w czerwcu 2017 roku, do tej pory piechota morska zamówiła aż 164 sztuki P-19R. Termin realizacji całego zamówienia ustalono na koniec 2019 roku.

Oshkosh w Polsce jest znany głównie z dostawy dwóch lotniskowych samochód ratowniczo – gaśniczych dla Lotniskowej Straży Pożarnej Portu Lotniczego w Lublinie i samochodów opancerzonych M-ATV używanych przez Wojska Specjalne.

o autorze

Redakcja/Łukasz