W piątek 14.03.2014r. strażacy z OSP Dziekanów Polski brali udział w ćwiczeniach z zespołem ratownictwa medycznego w Zielonce (pow. wołomiński).

Zastępami GBA Star 200 oraz SLOp udaliśmy się na ćwiczenia do Zielonki. Doskonaliliśmy metody udzielania pomocy przedmedycznej, postępowanie podczas wypadków masowych oraz współpracę&z zespołami ratownictwa medycznego.

Ratownicy medyczni przygotowali pozoracje, która zakładała wypadek samochodu osobowego, a następnie jego zapalenie się. W pojeździe podróżowały dwie osoby, a poza nim znajdowały się kolejne trzy.

Pierwsi na miejsce przybyli ratownicy medyczni. Po dojeździe straży do naszych działań należało: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, ugaszenie pojazdu w aparatach ochrony dróg oddechowych za pomocą dwóch prądów piany ciężkiej oraz sprawdzeniu czy miejsce działań jest bezpieczne,&po czym dowódca zastępu udał się do koordynatora medycznego, aby poinformować go,&że mogą w bezpiecznych warunkach przystąpić do działań.

Ratownik medyczny w asyście dowódcy zastępu ratowniczo-gaśniczego dokonał segregacji poszkodowanych TRIAGE. Kolejno udzielono poszkodowanym niezbędnej pomocy. Przeszukano również okoliczny las pod kątem poszkodowanych ludzi. Ćwiczenie przeprowadziliśmy parokrotnie, każde założenie nieco różniło się od poprzedniego.

Kiedy dwoma zastępami doskonaliliśmy wiedzę z zakresu ratownictwa medycznego, zastęp GBA Star 244 zmagał się z pożarami traw. Pierwsza interwencja miała miejsce w Łomiankach na ulicy Armii Poznań. Spaleniu uległo około 50m2&suchej trawy. W działaniach brały udział zastępy: GBA (Star 244) OSP Dziekanów Polski oraz GBA OSP Łomianki.

Drugie zdarzenie miało miejsce w powiecie nowodworskim w miejscowości Pieńków. Paliły&się tam około 2 hektary nieużytków rolnych. Do działań zadysponowano&GBA (Star 244) OSP Dziekanów Polski, GBA OSP Łomianki, GBA OSP Łomna i GBA OSP Czosnów.

Dziękujemy Marcinowi Borkowskiemu za zaproszenie na ćwiczenia!
&

Zapraszamy do polubienia naszego fanpage na facebooku oraz odwiedzenia naszej strony internetowej.

o autorze

Redakcja