12 kwietnia 2014 roku zespół specjalistów Fundacji Itaka – Centrum Poszukiwania Ludzi Zaginionych przeprowadził dla ratowników Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Kęty i ratowników OSP Kęty szkolenie psychologiczne.

Szkolenie obejmowało następujące zagadnienia:

  • Pomoc rodzinie zaginionego, wywiad z rodziną, elementy wsparcia
  • Przyczyny zaginięć
  • Kategorie osób zaginionych – specyficzne cechy i ryzyko, autyzm, depresja i próby samobójcze, demencja i małe dziecko
    &

Prelekcja zostało chwilo przerwana ze względu na zadysponowanie jednostki OSP Kęty do pożaru stolarni w Bielanach.

Szkolenie pomogło poszerzyć wiedzę m.in. w tematach odpowiedniego podejścia do bliskich osoby zaginionej oraz tok myślenia zaginionych, sklasyfikowanych w różnych kategoriach. Niemałe doświadczenie zespołu pomogło w odpowiedziach na wiele nurtujących pytań zadawanych przez słuchaczy.

Świeżo nabyta wiedza nie musiała długo czekać na zastosowanie w praktyce. Tego samego dnia po godzinie 21:00 GPR OSP Kęty została zaalarmowana do poszukiwań 13-latki w Kozach.

Wstępne ustalenia pozwoliły określić, że 13-latka około godziny 15:00 wyjechała z domu na rowerze i do tej pory nie wróciła. W poszukiwania, prócz GPR OSP Kęty, zaangażowanych było 70 strażaków z OSP Kozy, OSP Lipnik, OSP Bujaków, OSP Pisarzowice, pięć strażaków PSP Bielsko Biała oraz 28 policjantów.

Prócz sporej liczby osób zaangażowanych w akcję poszukiwawczą, psów poszukiwawczo-ratowniczych, psa tropiącego oraz sprzętu, bardzo pomocna okazała się obecność pani Sylwii Kaczan, psycholog, a zarazem szefowej Zespołu Poszukiwań i Identyfikacji Fundacji ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Osoba zaginiona, następnego dnia rano, sama wróciła do domu.

Gorąco zachęcamy do odwiedzenia naszej&strony internetowej&oraz&profilu na facecbook'u!&

o autorze

Redakcja