W wyniku wpadnięcia w poślizg kierowca Fiata 125p stracił panowanie nad swoim pojazdem. Doszło do zderzenia z drzewem. Samochód stanął w płomieniach. Na szczęście to tylko scenariusz pokazu wykonanego przez strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościanie podczas festynu w Szkole Podstawowej w Kiełczewie (gmina Kościan).

W sobotę 28 maja 2011 roku kościańscy ochotnicy brali udział w festynie odbywającym się na boisku Szkoły Podstawowej w Kiełczewie. Podczas imprezy strażacy czuwali nad bezpieczeństwem uczestników, a także zaprezentowali sprzęt będący na wyposażeniu swojego samochodu oraz w praktyce pokazali jak wyglądają działania ratowniczo – gaśnicze.

Scenariusz pokazu zakładał, że w wyniku wypadku doszło do pożaru samochodu marki Fiat 125p. Kierowca o własnych siłach opuścił pojazd, jednak jest poważnie ranny i potrzebuje pomocy. W tym momencie do akcji wkroczyli strażacy. Pierwsza rota zajęła się ugaszeniem powstałego pożaru, a druga zabezpieczeniem wodnym oraz udzieleniem kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu. Strażacy przy użyciu dwóch linii gaśniczych podali dwa prądy wody w natarciu na palący się samochód. W tym samym czasie także udzielano pierwszej pomocy kierowcy płonącego samochodu. Następnym elementem pokazu było pokazanie możliwości narzędzi hydraulicznych. Za ich pomocą straży rozcięli dach samochodu.

Obecność strażaków na festynie oraz pokaz wywołał zachwyt wśród obecnych tam dzieci. Mogły się one na żywo przyjrzeć i zobaczyć jak pracują strażacy. Każdy mógł także z bliska zobaczyć jak wygląda wóz strażacki i sprzęt znajdujący się na nim, a także wsiąść do takiego wozu i poczuć się jak strażak.

W pokazie uczestniczył jeden zastęp w sile 6 strażaków – 489[P]21 GBA 2.5/16 Star/MAN – OSP Kościan

o autorze

Redakcja