OSP Łebunia z nowym, wymarzonym samochodem

Wczorajszy dzień zapisał się w kronikach historii Ochotniczej Straży Pożarnych w Łebuni jako jeden z najważniejszych. W środę 17 stycznia odebrali swój nowy, wymarzony średni samochód ratowniczo – gaśniczy na podwoziu VOLVO. Około 22 dotarł on do macierzystej jednostki w asyście wozów bojowych z powiatu lęborskiego, gdzie został przywitany przez strażaków OSP Łebunia, mieszkańców oraz włodarzy gminy.

Po odbiorze pojazdu strażaków czekało kilkaset kilometrów na północ Polski, Lęborka, gdzie czekali już strażacy reprezentujący jednostki z całego powiatu Lęborskiego. Następnie w kolumnie kilkunastu samochodów bojowych udano się do Łebuni (gmina cewice), gdzie na przyjazd nowego GBA oczekiwali strażacy, mieszkańcy, sympatycy pożarnictwa oraz włodarze tamtejszej gminy. Na wszystkich czekały ciepłe napoje oraz ognisko, gdzie można było się ogrzać i upiec kiełbaskę. Co tu dużo pisać, jak to wszystko wyglądało? Macie na filmie poniżej.

Nowy samochód ratowniczo – gaśniczy VOLVO FLD3C FL – GBA 4.2/25 można śmiało nazwać najlepiej wyposażonym pojazdem w powiecie. Tutaj ciekawostka! W swoich skrytkach posiada system E – VEHICLE ISOLATION SYSTEM! Do czego to służy? Przede wszystkim do chłodzenia i zabezpieczenia samochodów elektrycznych. Stworzony został na potrzeby ratowników przez największego producenta pneumatycznego sprzętu ratowniczego, niemiecką firmę Vetter GmbH. Jego koszt to około 50 000 złotych!

Pojazd posiada napęd 4×4 oraz zbiornik wodny o pojemności 4200l, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 500 l, a także autopompę marki Rosenbauer NH25 o wydajności 2500l/min. Oczywiście standardowo pneumatyczny maszt oświetleniowy, wyciągarkę o uciągu 8 ton (Dragon Winch), dwie nasady tłoczne (75 mm) oraz dwie nasady zasilające (75mm). Wszystko to sprawia, że pojazd jest wszechstronny i przygotowany do działań w każdych warunkach.

Do zakupu i sfinansowania nowego samochodu przyczyniło się bardzo wiele osób oraz pomysłodawców, którzy wspierali nas w pozyskaniu środków na wymarzony wóz – podkreślają strażacy. Organizowano zbiórki, czy wręcz festyny, gdzie można było świetnie spędzić czas całą rodziną i wesprzeć ten poprzez zakup cegiełki. Zresztą strażacy z OSP Łebunia są znani nie tylko z dobrej organizacji, ale przede wszystkim z aktywności na rzecz mieszkańców swojej gminy.

Całkowity koszt zakupu wyniósł 1.177.110,00 zł. Gmina Cewice przeznaczyła na ten cel 577.110,00 zł, a Starostwo Powiatowe w Lęborku dołożyło 150.000,00 zł. Zakup został możliwy dzięki środkom przekazanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (dotacja w kwocie 350.000,00 zł). Strażacy OSP Łebunia wraz z darczyńcami zebrali 100.000,00 zł.

Wyżej wspomnieliśmy, że jest to jeden z najbardziej wyposażonych pojazdów OSP w powiecie Lęborskim. Jakiś czas temu jednostka zakupiła sprzęt i wyposażenie o wartości 242 295,29 złotych! Wszystko to dzięki Samorządu Województwa Pomorskiego.

Nowy sprzęt to m.in. zestaw hydrauliczny LUKAS, specjalistyczne narzędzia do usuwania szyb samochodowych LX GLASS, zestaw drewnianych podkładów i klocków do stabilizacji pojazdów, a także zestaw zabezpieczający na Airbag, które chronią kierowcę oraz pasażera przed niekontrolowanym wystrzałem poduszki bezpieczeństwa.

Do oficjalnego przekazania zostało jeszcze troszkę czasu. Jak podkreślają strażacy, będzie to czas podziękowań.

Exit mobile version