Bardzo często, kluczowym wyznacznikiem dla terminów organizowanych ćwiczeń jest możliwość przeszkolenia jak największej ilości strażaków. Jednak w naszej specyfice pracy to właśnie niedostatek sił i środków w pierwszej fazie działań jest chlebem powszednim. Dlatego też strażacy muszą być przygotowani do podejmowania jak najskuteczniejszych działań nawet w minimalnym składzie osobowym.

W środę 23 i we wtorek 29 października 2013 roku, zastępca naczelnika OSP Łomianki zorganizował w porozumieniu z POLMO Łomianki S.A. wieloetapowe ćwiczenia połączone z ewakuacją jednego z budynków zakładu.

W samo południe OSP w Łomiankach otrzymało zgłoszenie o pożarze budynku na terenie zakładu. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy: GBA z czterema ratownikami oraz SRt z dwuosobową obsadą. Po przybyciu na miejsce zastano zadymienie wydobywające się przez otwarte drzwi narzędziowni. KDR otrzymał informacje od kierownika zmiany o ilości osób ewakuowanych oraz niebezpiecznych substancjach zgromadzonych w budynku.

W wyniku rozpoznania stwierdzono, że pożarem objęta jest najprawdopodobniej taca z olejem oraz produkty uboczne procesu wytwórczego. Wprowadzono rotę z linią gaśniczą celem lokalizacji pożaru, jednocześnie przygotowano drugą rotę złożoną z obsady SRt oraz sprzęt medyczny i wentylator.

Po lokalizacji pożaru pierwsza rota natrafiła na osobę poszkodowaną w budynku, która została ewakuowana, a następnie zaopatrzona przez ratowników. W tym czasie druga rota prowadziła przeszukanie zachodniego skrzydła budynku oraz oddymianie poprzez otwieranie okien. Po aplikacyjnym przekazaniu poszkodowanego zespołowi ratownictwa medycznego, do tych działań dołączyła również pierwsza rota. Po oddymieniu, budynek przekazano kierownikowi zmiany.

W czasie zwijania sprzętu do KDR-a zgłosił się jeden z pracowników z informacją, że jego kolega zasłabł podczas prac konserwacyjnych w pobliskiej piwnicy. Po przybyciu na miejsce, ustalono iż w piwnicy, na głębokości około 2,5 metra leży nieprzytomny mężczyzna. Po sprawdzeniu piwnicy przy pomocy miernika wielogazowego, wprowadzono rotę ratowników w aparatach ochrony dróg oddechowych. Poszkodowanemu został podany tlen, a następnie rozpoczęto przygotowania do ewakuacji. Wskazania miernika wykazały brak zagrożenia ze strony gazów i wystarczającą ilość powietrza w piwnicy.

Następnie, na prośbę ratowników, ćwiczenia zostały przerwane i wspólnie uznano, że dla utrudnienia założenia manekin zostanie zastąpiony jednym z ratowników o największej masie ciała z obecnych. Dopiero z żywym pozorantem wykonano układanie poszkodowanego na desce i ewakuację z wykonaniem pasów i linki ratowniczej.

Kolejnym elementem ćwiczeń była prezentacja rozwoju pożaru w skali mikro za pomocą zbudowanego przez dwóch naszych strażaków „domku dla lalek”. Taka konstrukcja pozwala na bezpieczne i dokładne zaprezentowanie wszystkich zjawisk typowych lub możliwych do zaobserwowania przy pożarach wewnętrznych jak roll-over flames, rozgorzenie czy nawet ciąg wsteczny płomieni.

Prezentacja dobitnie pokazywała, że do pewnego momentu nie trzeba lać wody, a wystarczy zamknąć drzwi. Niestety również od pewnego momentu domek był już nie do uratowania i w ten sposób posłużył nam do kolejnego elementu ćwiczeń. Tym razem jako podpałka. Korzystając z zbudowanej w wakacje komory ogniowej ratownicy mogli teraz zaobserwować rozwój pożaru w skali makro, a następnie przećwiczyć otwieranie drzwi przy pożarach wewnętrznych oraz ich gaszenie.

Kolejna cześć ćwiczeń została zorganizowana 29 października o godzinie 13:00 na zachodniej części zakładów POLMO Łomianki SA. Celem ćwiczeń było doskonalenie prowadzenia działań na obiektach o dużej powierzchni, udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz poszerzanie współpracy między OSP Łomianki a OSP Dziekanów Polski. Scenariusz zakładał pożar w jednym z biur na terenie hali produkcyjno – magazynowej w Wydziale Produkcji i Elektronizacji, który miał się dynamicznie rozprzestrzeniać na część magazynową.

Po przybyciu pierwszego zastępu, Kierujący Działaniami Ratowniczymi zastał zadymienie wydobywające się przez okna hali. Na miejscu czekał kierownik obiektu wraz z jedną osobą poszkodowaną z poparzonymi dłońmi. KDR uzyskał również informacje, że dwóch pracowników najprawdopodobniej zostało w budynku.

Po przyjęciu zamiaru taktycznego została wprowadzona rota ratowników do środka z linią gaśniczą. W tym czasie wykonano zasilenie z hydrantu naziemnego do GBA MAN. Na miejsce przybył również zastęp z OSP Dziekanów Polski. Po drodze do miejsca pożaru rota ratowników natrafiła na osobę poszkodowaną, która została ewakuowana i zaopatrzona.

W celu ugaszenia pożaru wprowadzono do środka dwie kolejne roty i jednocześnie prowadzono przeszukanie pomieszczeń z wykorzystaniem roty z Łomianek. W czasie działań gaśniczych, jeden ze strażaków stracił również przytomność. Po ugaszeniu pożaru i znalezieniu drugiego z zaginionych pracowników, przystąpiono do wentylacji hali.
&

Więcej zdjęć z tych ćwiczeń i nie tylko dostępna jest na naszej stronie internetowej&oraz na naszym profilu na Facebook'u https://www.facebook.com/OSPLomianki

o autorze

Redakcja