W niedzielę 3 stycznia 2016 roku, na zaproszenie strażaków z OSP Zielonka (powiat wołomiński), grupa strażaków z OSP w Łomiankach wzięła udział w ćwiczeniach z zakresu ratownictwa na lodzie.

Początek ćwiczeń zaczął się od części teoretycznej, gdzie podczas dwóch wykładów w strażnicy OSP Zielonka poruszono temat hipotermii oraz organizacji ratownictwa wodnego na poziomie jednostki KSRG.

Następnie uczestnicy przemieścili się nad pobliskie glinianki na których rozpoczęto cześć praktyczną.

W czasie założeń praktycznych, strażacy mieli okazje sprawdzić różne techniki dotarcia do osoby poszkodowanej znajdującej się w wodzie. Była to też świetna okazja przetestować po raz pierwszy nasze pneumatyczne sanie lodowe oraz porównać je z tradycyjnymi saniami jakie znajdują się na wyposażeniu organizatorów ćwiczeń.

12470990_1199837163364396_1519115147_o [26481]

Poza podejmowaniem osoby poszkodowanej z wykorzystaniem sań, ćwiczono również dotarcie bez większego sprzętu (jedynie z wykorzystaniem czekanów lub kolców lodowych) oraz organizacje zadań w zastępie.

Ćwiczenia dały nam garść przemyśleń i wniosków. W tym miejscu dziękujemy strażakom z OSP Zielonka za zaproszenie i współpracę oraz instruktorom z Medyk Rescue Team za profesjonalne szkolenie.

Zapraszamy na naszą stronę internetową – oraz na nasz profil na Facebook’u.

o autorze

OSP Łomianki