W sobotę 6 lipca br., na placu przed strażnicą OSP w Łomiankach, odbyły się ćwiczenia z ratownictwa medycznego i technicznego, które organizowaliśmy we współpracy z firmą HEARTSAVER. Razem z łomiankowskimi strażakami, doskonalili się również członkowie GRS S12 z OSP Warszawa – Ursus.

Szkolenie rozpoczęło się od przypomnienia i omówienia zasad ewakuacji poszkodowanych z pojazdu oraz używania kamizelki Kendricka (KED). Następnie strażacy zostali podzieleni na małe zespoły, w których doskonalili swoje umiejętności praktyczne w nakładaniu kamizelki KED oraz umieszczaniu poszkodowanego na deskę ortopedyczną czy nosze podbierakowe. Kolejnym elementem były ćwiczenia z udostępnionym pojazdem przeznaczonym na złomowanie. Ponieważ uczestników szkolenia nie ograniczał czas ani fantazja, ćwiczący strażacy sami zgłaszali koncepcje pozoracji, które wydawały się najciekawsze i oderwane od typowych schematów. W ciągu sześciu godzin szkolenia zrealizowano trzy założenia, które były wykonywane z dużą dokładnością i na bieżąco omawiane.

W pierwszym epizodzie 6-osobowy zastęp ratowników musiał zmierzyć się z zadaniem ewakuacji dwóch poszkodowanych siedzących na fotelach kierowcy oraz pasażera z przodu, bez odcinania całego dachu (co było uwarunkowane koncepcjami pozostałych pozoracji). Założono na wstępie ewakuację kierowcy z użyciem kamizelki KED. Ratownicy w czasie wypracowywania zamiaru taktycznego uznali, iż aby umożliwić lepszą ewakuację wykonają odgięcie dachu pojazdu do przodu, co zapewni większe pole pracy pod kątem umieszczenia poszkodowanych na desce. Sprawdzono również technikę umieszczania poszkodowanego w KED na desce z użyciem podpinki strażackiej.

W drugim założeniu 8-osobowy zastęp ratowników podjął się zadania ewakuacji dwóch poszkodowanych: kierowcy i pasażera siedzącego za nim w samochodzie typu kabriolet. Ze względu na przyjęte obrażenia pierwszy do ewakuacji był kierowca. Ratownicy usunęli dwie pary drzwi wraz z całym słupkiem B od strony kierowcy, a następnie przeprowadzili ewakuację kierowcy z użyciem kamizelki KED przez „drzwi”, a następnie zmierzyli się z problemem ewakuacji pasażera z połamanymi piszczelami przy małej ilości miejsca na nogi.

W trzecim założeniu 8-osobowy zastęp ratowników zastał pojazd na dachu z leżącym kierowcą w podkurczonej pozycji. Wyzwaniem okazała się stabilizacja, którą wykonano przy użyciu dwóch rozpieraczy kolumnowych i klinów stabilizacyjnych oraz stałe monitorowanie stanu poszkodowanego w pojeździe szczególnie w czasie działań sprzętem hydraulicznym w środku. W celu ewakuacji poszkodowanego kierowcy konieczne również było odcięcie oparcia fotela pasażera.

Ćwiczenia pokazały braki sprzętowe naszej jednostki w zakresie zestawów do stabilizacji pojazdu czy lepszej osłony ostrych krawędzi pojazdu, a także przydatność kamizelki KED. Pozytywnym aspektem było to, że pomimo tych braków byliśmy jednak zdolni do ich minimalizowania posiadanym sprzętem. Bardzo ważnym i pozytywnym elementem ćwiczeń były gruntowne omówienia po każdym z założeń, w których szczególnie cenne uwagi zgłaszali pozoranci.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej http://www.osp.lomianki.art.pl/ oraz polubienia naszego profilu na Facebook'u https://www.facebook.com/OSPLomianki

Znajdziecie tam nie tylko więcej zdjęć z tego szkolenia, ale także wiele innych ciekawych zdjęć z akcji. Zapraszamy!

o autorze

Redakcja