Spokojniejszy okres pod względem wyjazdów do akcji pozwolił skupić się na organizacji większej ilości ćwiczeń, które pozwalają utrzymać nam wysoką gotowość bojową oraz rozwijać swoje umiejętności i doskonalić technikę działań ratowniczo – gaśniczych.

Na prośbę dyrekcji Zespołu Szkół w Dziekanowie Leśnym, we wtorek, 26 listopada o godzinie 11:00 odbyła ewakuacja uczniów połączona z ćwiczeniami strażackimi. W uzgodnieniu z kierownikiem pozoracji, realizowano jeden z trzech możliwych wariantów zakładający ewakuację uczniów i personelu z budynku nowej szkoły do starej przy utrudnieniu, zakładającym odcięcie jednej z dróg.

Pomimo utrudnień udało się bardzo sprawnie przeprowadzić młodzież. Głównymi założeniami dla zastępu strażaków było natomiast rozpoznanie dróg pożarowych, wykonanie rozpoznania wodnego, zbudowanie linii gaśniczej z wykorzystaniem kasetonu wężowego oraz ewakuacja poszkodowanego i udzielenie mu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Kolejnym elementem były dużo bardziej realistyczne ćwiczenia na naszym obiekcie szkoleniowym. Pierwszym założeniem było przygotowanie buforu wodnego z wykorzystaniem zbiornika brezentowego. Następnie, przystąpiono do ćwiczeń z zakresu gaszenia pożarów wewnętrznych, które poprzedziło krótkie omówienie.

W dwóch podejściach, dwie różne roty miały za zadanie zbudowanie linii gaśniczej z użyciem pakietu wężowego, przygotowanie odpowiedniego strumienia prądu gaśniczego oraz natarcie na pożar i ugaszenie go jak najmniejszą ilością wody. W efekcie zużyto nieco ponad 1000 litrów wody na dwa podejścia.

Ostatni epizod miał miejsce w środę, 27 listopada o godzinie 11:00, kiedy to odbyły się kolejne ćwiczenia połączone z ewakuacją szkoły podstawowej w miejscowości Sadowa. Tym razem ze względu na małe rozmiary budynku przeprowadzono jedynie standardowe rozwinięcie z wprowadzeniem jednej roty do środka oraz wykonanie innych typowych czynności przy tego typu zdarzeniach.

W tym miejscu warto dodać, że łomiankowscy strażacy ćwiczyli również w niedziele. W Przeciwpożarowej Bazie Leśnej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Zamczysku Nowym, sześciu naszych ratowników ćwiczyło gaszenie pożarów wewnętrznych oraz przeszukanie pomieszczeń w trenażerze kontenerowym oraz działania medyczne przy zdarzeniu masowym.

Więcej zdjęć z tych ćwiczeń i nie tylko dostępna jest na naszej stronie internetowej www.osp.lomianki.art.pl&oraz na naszym profilu na Facebook'u https://www.facebook.com/OSPLomianki

o autorze

Redakcja