Zgodnie z wymogami, każda OSP działająca w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym, musi posiadać przynajmniej trzech członków czynnych dysponujących zaświadczeniem o ukończeniu kursu dla kierowców – konserwatorów. Choć OSP Łomianki posiadało pięciu takich druhów, zawsze wspieramy inicjatywy poszerzania kwalifikacji naszych strażaków.

Między 25 a 29 listopada, trzech naszych druhów uczestniczyło w takim szkoleniu, organizowanym przez Komendę Powiatową PSP Błonie dla powiatu warszawskiego – zachodniego. W ramach szkolenia realizowane były w zakresie teoretycznym tematy takie jak: konserwacja i eksploatacja pomp pożarniczych, agregatów i sprzętu spalinowego, obsługa techniczna samochodów pożarniczych, techniki jazdy i prawa oraz obowiązki kierowcy, a także dotyczące łączności.

Szkolenie praktyczne obejmowało za to zapoznanie z szeroką gamą autopomp i narzędzi hydraulicznych (Lukas, Holmatro, ResQtec) oraz motopompą Tohatsu M12/8. Sprawiano również namiot pneumatyczny OSP Borzęcin Duży, agregat pompowy OSP Bieniewice, a także będące na wyposażeniu JRG Błonie: skokochron, kabinę dekontaminacyjną, poduszki pneumatyczne wysokiego ciśnienia niskiego podnoszenia.

Wisienką na torcie było natomiast zapoznanie z systemem COBRA i możliwość sprawdzenia jego możliwości w praktyce przez uczestników kursu. Nasi druhowie nie odmówili sobie również skorzystania z ześlizgu.&Wszystkie przyjemne i ważne elementy szkolenia zakończyły się pozytywnie zdanym egzaminem.

Po więcej informacji z życia jednostki zapraszamy na naszą stronę internetową http://www.osp.lomianki.art.pl/ oraz profil na Facebook'u https://www.facebook.com/OSPLomianki

o autorze

Redakcja