W sobotę 27 czerwca na placu przed strażnicą Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomiankach, odbywało się szkolenie zorganizowane przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, realizowane we współpracy z naszą OSP.

Celem ćwiczeń było poszerzenie wiedzy lekarzy kształcących się w zakresie medycyny ratunkowej, związanej z wypadkami komunikacyjnymi. Szkolący się, poza działaniami ratowniczymi, uczyli się też przeprowadzania segregacji poszkodowanych w ramach systemu TRIAGE. Rolą strażaków był udział w epizodach, zarówno w rolach pozorantów jak i wykonywanie typowych czynności, jakie przy takich sytuacjach przypadają straży pożarnej. Nasi druhowie mogli również przy tej okazji poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ratownictwa medycznego i poćwiczyć udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

W ramach szkolenia odbyła się również inscenizacja wypadku drogowego, z udziałem dwóch samochodów osobowych i ponad 10 osobami poszkodowanymi. Naszą rolą było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wykonanie dostępu do osób poszkodowanych za pomocą sprzętu hydraulicznego oraz pomoc załogom ratownictwa medycznego. Po pozoracji został zorganizowany debriefing, na którym strażacy i instruktorzy omówili swoje sugestie i uwagi. Następnie zademonstrowaliśmy inne techniki ewakuacji, które mogą zostać zastosowane oraz możliwości posiadanego przez nas sprzętu.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej http://www.osp.lomianki.art.pl/ oraz polubienia naszego profilu na Facebook'u https://www.facebook.com/OSPLomianki

Znajdziecie tam nie tylko więcej zdjęć z tego szkolenia, ale także wiele innych ciekawych zdjęć z akcji. Zapraszamy!

o autorze

Redakcja