W dniach 31.05.-02.06.2013r. druhowie z Grupy Medycznej Ochotniczej Straży Pożarnej w Wadowicach wzięli udział w VI Beskidzkich Zintegrowanych Ćwiczeń Służb Ratowniczych – BYSTRA 2013

Ćwiczenia zorganizowane były przez Stowarzyszenie Ratownicze „RESCUE” z Bielska Białej oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Bystrej. Drużyna OSP Wadowice była jedną z 15, które stawiły się na ćwiczeniach. Zespoły po zakwaterowaniu namiotach na placu OSP Bystra, zostały zapoznane z planem i celem manewrów. Łącznie przed strażakami ratownikami postawiono 7 założeń, 3 zadania nocne, 3 zadania dzienne oraz zadanie główne.

Drużyny po wylosowaniu numerów startowych miały o określonej godzinie dojechać na miejsce każdego z zadań, co ułatwiały mapki rozdane przez kierujących zadaniami. Na miejscu zdarzenia znajdowali się sędziowie, którzy czuwali nad ich bezpieczeństwem, zwłaszcza podczas zadań nocnych, a także oceniali uczestników. Każda drużyna musiała dotrzeć do poszkodowanych, udzielić im pierwszej pomocy i w razie potrzeby ewakuować ich. Po wykonaniu zadań nocnych z piątku na sobotę oraz zadań dziennych w sobotę nastąpiło omówienie założeń przez sędziujących. Po podsumowaniu Prezes OSP w Bystrej zaprosił zebranych do wspólnego biesiadowania w remizie.

Natomiast w niedzielę przeprowadzono zadanie główne, które w swym założeniu było wypadkiem masowym. Zespoły tym razem w kolumnie udały się na miejsce zdarzenia, którym okazało się złomowisko. Strażacy ratownicy mieli za zadanie dotrzeć do posegregowanych już przez ratowników medycznych poszkodowanych i jak najszybciej ewakuować ich ze strefy niebezpiecznej. Po zakończonej akcji i przejeździe do miejsca obozowiska nastąpiło oficjalne podsumowanie i zakończenie ćwiczeń. Każdy zespół otrzymał od organizatorów pamiątkową tabliczkę oraz koszulki.

Zespołom zostały także udostępnione wyniki w postaci ilości punktów przyznanej za każde zadanie. Wadowicka grupa wypadła całkiem nieźle w ogólnej klasyfikacji, plasując się na drugiej pozycji pod względem zdobytych punktów. Jednak w ćwiczeniach nie chodziło o wygraną czy przegraną, lecz o przećwiczenie swoich umiejętności i sprawdzenie poziomu wiedzy dotyczącej udzielania pierwszej pomocy. Zespoły mogły ocenić swój poziom współdziałania i szybkość reagowania za nietypową i złożoną sytuację.

Wszystkie zadania, jakie postawiono przed strażakami opierały się o realne zdarzenia, z którymi zetknęli się w swojej pracy ratownicy. Na koniec organizatorzy podziękowali wszystkim drużynom za udział i zaprosili na kolejne ćwiczenia w przyszłym roku. Członkowie OSP Wadowice pierwszy raz zostali zaproszeni do udziału w tych ćwiczeniach i z pewnością w pojawią się w Bystrej także za rok. Dla grupy medycznej z Wadowic niezwykle ważne jest, aby wciąż podwyższać swoje kwalifikacje i szkolić umiejętności oraz zdobywać wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Nigdy nie możemy przewidzieć kiedy może się nam to przydać w życiu.

o autorze

Redakcja