Firma Moto-Truck zrealizowała ostatnią część zamówienia na dostawę średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych ze zwiększonym potencjałem ratownictwa drogowego.

Samochody zabudowano na podwoziu MAN TGM 13.290 z napędem 4×4. Na wyposażeniu znajduje się zbiornik wody o pojemności 2930 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 340 litrów, system piany sprężonej ze zbiornikiem 100 l i autopompa o wydajności prawie 3000 litrów na minutę przy ciśnieniu 8 bar.

Do tego między innymi aparaty powietrzne z butlą kompozytową o pojemności min 6,8 l/300 bar 6 kpl, prądownice, węże tłoczne W75 i W52, węże ssawne, przełączniki, klucze, drabinę dwuprzęsłową, drabinę nasadkową, pilarkę łańcuchową, piłę tarczową, wentylator oddymiający, agregat prądotwórczy, zestaw PSP R-1 i zestaw narzędzi hydraulicznych składający się z pompy hydraulicznej, rozpieracza ramieniowego, nożyc, cylindrów rozpierających, poduszek pneumatycznych, zabezpieczenia poduszki powietrznej kierowcy i pasażera, zestaw podpór i klinów, maty (plandeki),zbijaka do szyb, przecinaka do pasów, piły do szyb klejonych i zestawu pokrowców.

W 2018 roku Państwowa Straż Pożarna w ramach projektu ‚Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach – etap IV’ zamówiła 68 takich samochodów, firma Moto-Truck wykonanie zamówienia w czterech częściach wyceniła na blisko 74 miliony złotych.

Ostatni etap zakładał dostawę samochodów – według dokumentacji – do komend w Dąbrowie Tarnowskiej, Proszowicach, Białobrzegach, Żurominie, Mińsku Mazowieckim, Mławie, Częstochowie i do Ośrodka Szkolenia KW PSP Warszawa w Pionkach. Co ciekawe zostały zabudowane na nowym podwoziu MANa.

Foto. PSP Żuromin  

o autorze

Redakcja/Łukasz