Ostre cięcie. Mniej pieniędzy na wozy dla jednostek OSP

NFOŚiGW wraz z wojewódzkimi funduszami przekaże na zakup wozów dla jednostek OSP dotacje w wysokości 42,7 mln zł.

Chodzi dobrze znane wśród strażaków ‘promesy’ na zakup lekkich, średnich i ciężkich samochodów ratowniczo – gaśniczych. Jest to montaż finansowy środków z budżetu państwa, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, MSWiA i właśnie wspomnianych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, który jest dokładany to środków zarezerwowanych przez samorządy i jednostek OSP.

42,7 mln zł to mało, jeśli porównamy z ubiegłym rokiem, wtedy fundusze przeznaczyły aż 194 mln zł co wraz z wspomnianymi wcześniej innymi źródłami pozwoliło na zakup 685 samochodów ratowniczo – gaśniczych, w tym 443 dla jednostek OSP włączonych do KSRG i 242 dla jednostek spoza systemu.

Oznacza to, że w tym roku będzie zdecydowanie mniej nowych wozów dla jednostek OSP.

Również w budżecie państwa nie ma na ten cel dodatkowych środków. Dla jednostek OSP w KSRG zapisano 73 mln, a dla pozostałych OSP 38 mln. Jest również dodatkowe 150 mln zł, ale to na sfinansowanie ‘Bitwy o remizy’.

Według naszych informacji listę jednostek OSP, które w tym roku otrzymają dotacje poznamy w pierwszej połowie marca. Obecnie prace w tym zakresie prowadzone są w Komendzie Głównej PSP, która przekaże szefowi MSWiA listę do zatwierdzenia.

Ile wozów?

W latach 2020 – 2023 w ramach montażu finansowego do jednostek OSP trafiło 2055 samochodów ratowniczo – gaśniczych

Exit mobile version