21 października 2015 r. w Radomiu, Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie wraz z Komendą Miejską PSP w Radomiu oddała do użytku salę edukacyjną dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Bezpieczny Dom”. Jest to pierwsza tego typu sala w województwie mazowieckim.

„Bezpieczny Dom” to projekt edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży szkolnej, którego celem jest przypominanie o zasadach bezpieczeństwa pożarowego w mieszkaniach.

Na realizację tego projektu, w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Radomiu wybudowano pokój dzienny, kuchnię oraz łazienkę. W „Bezpiecznym Domu” dzieci będą mogły zobaczyć jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, a także będą mogły sprawdzić jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.

W łazience jest piecyk gazowy. Rolą strażaków będzie wytłumaczenie dzieciom, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń. Zademonstrują działanie czujki czadu, która ostrzega przed ewentualnym niebezpieczeństwem.

W kuchni strażacy zademonstrują i wyjaśnią dlaczego niewłaściwe użytkowanie kuchenki może być źródłem pożaru (w kuchence zamontowane jest urządzenie symulujące pożar).
Podczas zajęć przećwiczona będzie ewakuacja z miejsca objętego pożarem.

Adaptacja pomieszczeń jest finansowana ze środków prewencyjnych Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń.

Jesteśmy przekonani, że szkolenia realizowane w ramach projektu „Bezpieczny Dom” przełożą się na zmniejszenie liczby ofiar pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla (czadem) w naszych domach.

W spotkaniu udział wzięli m.in. Dariusz Piątek – wicewojewoda mazowiecki, Wojciech Wróblewski – dyrektor w Grupie PZU, nadbryg. Gustaw Mikołajczyk – zastępca komendanta głównego PSP, nadbryg. Józef Galica – mazowiecki komendant wojewódzki PSP, bryg. Paweł Frysztak – komendant miejski PSP w Radomiu, Zbigniew Banaszkiewicz – wiceprezes ARiMR, Zbigniew Gołąbek – wiceprezes OW ZOSP RP woj. mazowieckiego.

Źródło: KG PSP

o autorze

Redakcja