Palący temat wycofanych drabin

Straż Pożarna walczy o naprawę zamówionego sprzętu ratowniczego, który był finansowany częściowo ze środków unijnych. Od roku trwa spór, jednak teraz sytuacja zyskała na tempie. O sprawie piszą ogólnopolskie media, między innymi Puls Biznesu oraz Business Journal.

Według doniesień medialnych w dniu 13 lutego 2024 roku odbyło się spotkanie w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej z udziałem komendantów z komend, które posiadają na wyposażeniu 40-metrowe drabiny Rosenbauera, zakupione dzięki unijnym dotacjom. Po złamaniu się drabiny w Inowrocławiu ponad rok decyzją Komendanta Głównego PSP zostały wycofane z podziałów bojowych jednostek ratowniczo – gaśniczych i zastąpione lub nie innymi pojazdami podobnej klasy.

Celem spotkania było ustalenie strategii działania. Rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP, Karol Kierzkowski, wyraził determinację Komendy Głównej PSP w doprowadzeniu do powrotu sprzętu do jednostek ratowniczo-gaśniczych. Podtrzymano decyzję o czasowym wycofaniu z użytkowania wszystkich pojazdów z drabinami mechanicznymi o wysokości 40 m produkcji Rosenbauera, a dialog z firmą Rosenbauer jest kontynuowany w celu ustalenia przyczyn awarii. Zaznaczono, że priorytetem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa oraz spełnienie norm bezpieczeństwa i przepisów prawa.

Jeśli kwestia ta zostanie przed sądem, istnieje możliwość, że Komenda Główna PSP będzie domagać się zwrotu pieniędzy za niezdatne do użytku drabiny, nałożenia stosownych kar i odebrania niesprawnego sprzętu przez producenta. Trwają także analizy formalnoprawne umów z Rosenbauerem dotyczących zamówionych pojazdów.

Kwestia dotycząca zdarzenia w Inowrocławiu i stanowiska producenta drabin, firmy Rosenbauer, jest również ważnym elementem sporu. Rosenbauer podkreśla swoje zaufanie do sprzętu i nie zgadza się z wynikami badań przeprowadzonych na zlecenie PSP. Podkreślają, że ich własne analizy oraz raport wewnętrzny potwierdzają prawidłowe działanie drabiny. Wyrażają gotowość do współpracy i apelują o obiektywne rozpatrzenie sprawy przez nowe władze PSP.

Należy również wspomnieć o problemach związanych z przetargiem ogłoszonym przez Komendę Wojewódzką PSP w Toruniu, w którym zwyciężyła firma Rosenbauer. Istniały wówczas zarzuty co do zgodności drabin z normami oraz opóźnień w realizacji umowy. Inny uczestnik przetargu, firma Magirus, rozważała wówczas wystąpienie z roszczeniem za nieprawidłowości w przetargu. Pomimo zaniechania tego kroku, Magirus domaga się wyjaśnienia sytuacji, podkreślając konieczność przejrzystych procedur na rynku.

Cała sprawa, włączając analizę dokumentów i umów, może zająć kilka miesięcy, jednak Komenda Główna PSP wyraża determinację w rozwiązaniu problemu jak najszybciej, z uwagi na bezpieczeństwo strażaków oraz terminy gwarancji i rękojmi.

Jako strażacy mamy nadzieję, że Komenda Główna PSP opublikuje wyniki badań firmy zewnętrznej zleconych przez CNBOP, które w dużej mierze rozwieją wszelkie wątpliwości, które od miesięcy narastają w sprawie.

Odsyłamy Was do wyżej wymienionych artykułów prasowych:

https://www.pb.pl/palacy-problem-w-strazy-pozarnej-1208798

https://businessjournal.pl/straz-pozarna-nie-ma-wozow-teraz-liczy-straty-szacowane-na-60-mln-zl-sprawa-moze-trafic-do-sadu-a-w-tle-mozliwa-kara-ue/

Exit mobile version