Mazowiecka Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej ogłosiła przetarg na dostawę zbiorników podwieszanych pod śmigłowiec wraz z dodatkowym wyposażeniem.

Postępowanie zostało podzielone na dwie części.

Część pierwsza polega na dostawie podwieszanego zbiornika o pojemności nie mniejszej niż 2900 litrów, jego waga po napełnieniu nie może być większa niż 3100 kilogramów. Budowa, wymiary i użytkowanie powinny umożliwić jego transport i użytkowanie na śmigłowcach Black Hawk S-70i. Tego typu śmigłowce posiada Komenda Główna Policji.

Druga część dotyczy dostawy zbiornika o pojemności nie mniejszej niż 1500 litrów i maksymalnej wadze po napełnieniu nie większej niż 1700 kilogramów. Zgodnie z zapisami jego budowa, wymiary i użytkowanie powinny umożliwić jego transport i użytkowanie na śmigłowcach Black Hawk S-70i i W-3 Sokół.

Sokoły obecnie znajdują się na wyposażeniu wojska, policji, straży granicznej i TOPR-u.

Wraz ze zbiornikami należy dostarczyć między innymi: akumulatorowy system umożliwiający autonomiczne operowanie zrzutem wody bez korzystania z instalacji elektrycznej śmigłowca, system podwieszenia zbiornika umożliwiający zwiększenie odległości zbiornika do śmigłowca o około 15 metrów umożliwiający napełnianie w trudnym terenie i sieć transportowa.

Zamówienie obejmuje wyposażenie dodatkowe: hak automatyczny z elektrycznym zwalnianiem ładunku, hełmy lotnicze wraz z systemem łączności, maski ochronne do ochrony twarzy przed oddziaływaniem wiatru, słuchawki w wersji z możliwością dopięcia do kasku używanego w PSP i zestaw do uziemienia.

Całość transportowana na przyczepie oznakowanej zgodnie z zarządzeniem KG PSP i wyposażona w lampy niebieskie LED.

Jeśli przetarg zostanie pozytywnie zakończony zbiorniki wraz z wyposażeniem trafią do końca października na wyposażenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Foto. Łukasz Rutkowski 

o autorze

Redakcja/Łukasz