Od dawna strażacy w zakresie swoich obowiązków nie tylko gaszą pożary, ratują ludzkie życie, zdrowie i dobytek, ale także działają kulturalnie i profilaktycznie. Na oryginalny pomysł wpadli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej – Pcim, do walki z zaspami wykorzystali pług zamontowany w jednym z samochodów ratowniczo – gaśniczych.&

Odwiedzając związkowy serwis internetowy wpadł mi w oko news przedstawiający samochód gaśniczy STAR 266 GBM z montowanym pługiem. Znam wiele przypadków podreperowania budżetu przez samych strażaków, ale ten bardzo mnie zaciekawił. Postanowiłem napisać do autora newsa, a także strażaka OSP Pcim dh. Michała Lipień w celu uzyskania szczegółowych informacji.

[galeria=2,prawa]Obecnie jednostka posiada dwa średnie samochody ratowniczo – gaśnicze, STAR-MAN 1466 GBA oraz Star 266 GBM, do naszego taboru należą także 3 lekkie samochody – Tarpan Honker, VW T4 i UAZ – pisze Michał Lipień. Do niedawna dodatkowo był jeszcze kolejny Star 266, który został przerobiony na samochód z pługiem i piaskarką – jeden ze strażaków podpisał umowę z gminą i pracuje przy odśnieżaniu – dodaje.

[galeria=6,lewa]Staroman jest samochodem pierwszego wyjazdu i nie jest on używany do odśnieżania z oczywistych nam wszystkich powodów, za to drugi wyjazd – Star 266 został na okres ziomy wyposażony w pług śnieżny i pracuje zarabiając pieniądze, które trafiają do budżetu jednostki.&

W OSP jest wielu zawodowych kierowców, a w okresie zimowym (tym bardziej takiej jak teraz) przebywają w domu, w związku z tym wymieniają się dogodną porę i odśnieżają gminne drogi gdzie tylko jest to możliwe – tłumaczy nam druh.

[galeria=8,prawa]Trzeba dodać, że Pcim to duża i rozległa miejscowość, gdzie niektóre osiedla do których prowadzi zazwyczaj jedna droga znajdują się wiele kilometrów od strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej i są położone około 600 m n.p.m. Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców tych osiedli strażacy starają się im pomóc dotrzeć do miejsca zamieszkania, a także w przypadku zaistnienia potrzeby dojazdu służb ratunkowych takich jak pogotowia, straży, czy też policji utrzymanie drogi jest priorytetem.

Dzięki takiemu zangażowaniu strażaków w bezpieczeństwo swoich mieszkańców drugowie zyskują ogromny szacunek i podziw nie tylko miejscowej ludności, ale także samorządów i władz okolicznych terenów.


o autorze

Redakcja