Dzisiaj, po godzinie 6:00 nad ranem do KP PSP w Grodzisku Mazowieckim wpłynęło zgłoszenie o pożarze dworku przy ulicy Jesionowej w Petrykozach (woj. mazowieckie). Ogień objął poddasze oraz drewniany dach budynku.

Pożar został zlokalizowany o godzinie 9:27. Od tego momentu ogień się nie rozprzestrzeniał.

Jak poinformował bryg. Krzysztof Tryniszewski, rzecznik prasowy KP PSP w Grodzisku Maz., zarzewiem pożaru była prawdopodobnie drewniana altana, znajdująca się tuż przy budynku dworku. Z niej ogień rozprzestrzenił się na kryty gontem dach, którego znaczna część płonęła już w chwili przybycia jednostek gaśniczych.

Cały parter, wraz ze zbiorami, został uratowany. Spłonął dach dworu. Zabytkowe poddasze dworku w Petrykozach zostało ostatnio wyremontowane i to właśnie tam była tam Galeria XX-wiecznego Malarstwa Polskiego. – oznajmił Grzegorz Przerwa, Komendant grodziskich strażaków.

Dwór należał do nieżyjącego aktora – Wojciecha Siemiona. Po odrestaurowaniu założył w nim Galerię Sztuki Ludowej. W budynku znajdował się również zbiór militariów. Strażakom udało się ocalić m.in. część kolekcji obrazów i mebli. W wynoszeniu eksponatów pomagali mieszkańcy pobliskich domów.

W akcji udział brało 11 zastępów straży pożarnej: sześć jednostek PSP i pięć jednostek ochotniczych. Na miejscu była także policja oraz pogotowie. Na szczęście w wyniku pożaru nikt nie ucierpiał. Wyceną strat zajmie się konserwator zabytków. Przyczyny pożaru bada policja. Nie są na chwilę na chwilę obecną znane.

Zdjęcia: KP PSP Grodzisk Mazowiecki

o autorze

Redakcja