Pięć lat temu, 14 lipca 2017 roku  w wieku 73 lat zmarł generał brygadier Feliks Dela, pierwszy Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej i twórca Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Feliks Dela to absolwent Szkoły Oficerów Pożarnictwa w Warszawie. W trakcie swojej służby był wykładowcą w Szkole Podoficerów Pożarnictwa w Krakowie, kierował komendą w Bytomiu, Szkołą Chorążych Pożarnictwa w Krakowie i Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. W 1992 awansowany na stopień nadbrygadiera, a w 1997 otrzymał nominację na generała brygadiera.

25 lutego 1992 roku został pierwszym Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej. Jednym z pierwszych zadań, z którymi zmierzył się było przygotowanie i powołanie niezbędnych kadr kierowniczych Państwowej Straży Pożarnej. To około 500 stanowisk w całym kraju. Trzy lata później był jednym z twórców Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Zmarł 14 lipca 2017 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Od 2021 roku generał Feliks Dela jest patronem jednej z ulic na krakowskim osiedlu Zgody. Z inicjatywą o upamiętnienie pierwszego Komendanta Głównego PSP wystąpił Klub Generałów Państwowej Straży Pożarnej.

Ulica generała Feliksa Deli w Krakowie

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl