Strażacy gaszący płonące trawy w województwie wielkopolskim odkryli spalone zwłoki mężczyzny. Do zdarzenia doszło 3 kwietnia o godz. 14:57. Działania ratownicze prowadził jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej i dwa zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej.

Do 22 marca bieżącego roku w Polsce doszło już do 5336 pożarów traw i nieużytków. W pożarach traw w 2015 r. zginęło 7 osób a 141 zostało rannych. Według Państwowej Straży Pożarnej aż 95% pożarów traw jest spowodowane przez człowieka

Wypalanie traw i nieużytków rolnych jest zabronione i grozi grzywną w wysokości 5 tys. zł lub karą pozbawienia wolności do 10 lat. Wywołanie pożaru traw może skutkować również całkowitą utratą dopłat bezpośrednich z Unii Europejskiej.

Raz jeszcze przypominamy, że pożary wywołane wypalaniem traw stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia, a także powodują duże straty materialne. Wiążą one też liczne zastępy Straży Pożarnej, które nie mogą odpowiedzieć na wezwanie w innym miejscu.

Dym wywołany pożarami traw często zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, prowadząc do kolizji i wypadków. Również pobliskie lasy są narażone przez rozprzestrzenianie się pożarów wywołanych wypalaniem traw.

Ponawiamy apel do rolników, działkowiczów i pozostałych osób wypalających trawy na swoich posesjach o powstrzymanie się od tej praktyki. Wypalanie traw może błyskawicznie wyrwać się spod kontroli i spowodować tragedię. Osobom wypalającym trawy grożą też poważne konsekwencje karne i finansowe.

MSWiA

o autorze

Mateusz
Pomysłodawca i twórca Polskiego Serwisu Pożarniczego – Remiza.pl. W serwisie zajmuje się dosłownie wszystkim – od administracji serwisu po redagowanie nadesłanych tekstów. Straż pożarna to jego życie, co zresztą widać. Na co dzień strażak – ochotnik, który wdraża w życie pomysły oraz nowe funkcje w naszym serwisie.