Pierwsze Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Strażackich Zespołów Asekuracyjnych

W dniu 2 marca 2024 roku, w Arena Ursynów w stolicy Polski – Warszawie, miały miejsce Pierwsze Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Strażackich Zespołów Asekuracyjnych. Impreza zgromadziła 11 drużyn, które wzięły udział w rywalizacji. Oczywiście nie mogło zabraknąć tam nas, ponieważ nasz portal objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Już na początku muszę przyznać, że byłem bardzo zaintrygowany tymi mistrzostwami, ponieważ w swojej zawodowej karierze obserwowałem bardzo dużo różnych strażackich wydarzeń, także tych sportowych. Większość z nich zaczyna swoją aktywność w sezonie letnim, kiedy są do tego warunki. A tutaj? Mamy koniec zimy, a “zawody” odbywają się w dużej hali widowiskowej. Cały ich przebieg nie jest zależny od warunków atmosferycznych. Można? Pewnie, że można.

Po wejściu na salę pierwsze w oczy rzuciła się specyficzna konstrukcja. Oczywiście jest rzesza strażaków, którzy znają “ją” jak własną kieszeń, ponieważ niejednokrotnie za jej pomocą ćwiczyli wiele sytuacji z działań “ratowniczych”, jednak są i wśród nas, którzy mogli po raz pierwszy zobaczyć ją na własne oczy. Ta drewniana, przemyślana konstrukcja była areną zmagań, zmagań, która nie tylko uczestnikom dała mnóstwo adrenaliny i emocji. Otóż szanowni czytelnicy, pierwszy raz miałem wrażenie, że cała publiczność, sędziowie, obsługa techniczna, organizatorzy – wszyscy razem nie tylko kibicowali drużynom, ale przede wszystkim odczuwali tę rywalizację w każdym calu. Same zawody są bardzo emocjonujące, dynamiczne oraz widowiskowe. Jeżeli tylko usłyszycie, że szykowana jest druga edycja, to po prostu się nie zastanawiajcie – musicie tam być!

Wracając do samych zawodów. W samej rywalizacji wzięło udział 11 drużyn, składających się z ochotników, zawodowców, czy też obcokrajowców. W eliminacjach uczestnicy musieli stawić czoła dwóm wymagającym konkurencjom: Pierwsza z nich, zatytułowana “Trudna Strefa”, obejmowała szereg zadań takich jak siłowe otwarcie drzwi, kontrola powietrza, pokonanie toru z przeszkodami oraz wyjście przez okno. Dodatkowym utrudnieniem było zasłonięcie masek w sprzęcie ochrony układu oddechowego, co znacząco komplikowało poruszanie się po torze z przeszkodami.

Druga konkurencja, znana jako “Denver”, wymagała dotarcia do poszkodowanego ratownika przez okno, oceny jego stanu, przygotowania do ewakuacji oraz ostatecznej ewakuacji poszkodowanego przez okno lub po drabinie, a następnie opuszczenia strefy przez ratowników.

W półfinale zadaniem drużyn było siłowe otwarcie drzwi, dotarcie do poszkodowanego strażaka i dostarczenie mu powietrza, przygotowanie i ewakuacja go poza strefę zagrożenia, pokonując przy tym napotkane przeszkody na torze. Spośród wszystkich ośmiu drużyn, tylko trzy najlepsze miały możliwość awansu do ścisłego finału.

Finałowe zmagania toczyły się w rytmie napięcia, gdzie głównym celem było jak najszybsze pokonanie toru przeszkód, rozpoczynając oczywiście od siłowego otwarcia drzwi, dotarcia do poszkodowanego ratownika oraz jego ewakuacji przez okno.

Wyniki Międzynarodowych Mistrzostw Polski Strażackich Zespołów Asekuracyjnych 2024 w Warszawie:

Gratuluje wszystkim drużynom za udział w mistrzostwach! Mam nadzieję, że zobaczymy się przy drugiej edycji w dużo liczniejszym gronie, nie tylko zawodników, ale także kibiców. Ten rodzaj mistrzostw ma ogromną szansę zdobyć większość strażackich serc!

Oczywiście należy wspomnieć, że organizatorem zawodów była Fundacja CFBT.pl oraz GTD (ritgtd.pl)

Exit mobile version