Dzisiaj w ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbył się piknik „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”. Młodzi uczestnicy mogli wziąć udział w pokazach prezentujących zasady dobrych zachowań w sytuacjach zagrożenia.

Zarówno Prezydent, jak i Pierwsza Dama zwracali uwagę na to, jak ważne jest świadome i odpowiedzialne korzystanie z numeru alarmowego 112. –Ten numer jest po, to żeby zapobiegać niebezpieczeństwu, żeby ratować – mówił Andrzej Duda.

W trakcie całego pikniku swoją wiedzą z najmłodszymi dzielili się przedstawiciele formacji, instytucji i służb ratowniczych, którzy zaprezentowali m.in. zasady poruszania się pieszych i rowerzystów, techniki udzielania pierwszej pomocy oraz ratownictwa drogowego.

Państwową Straż Pożarną reprezentowali strażacy z Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych Komendy Miejskiej PSP w Warszawie.

W czasie spotkania Prezydent wręczył Medal za Ofiarność i Odwagę młodemu bohaterowi – Adrianowi Grodzkiemu, uczniowi Szkoły Podstawowej im. Polskich Noblistów w Sycewicach (gm. Kobylnica, woj. pomorskie). W marcu ubiegłego roku Adrian uratował życie swojemu rówieśnikowi, pod którym załamał się lód. Pomocy udzielił bardzo roztropnie i profesjonalnie: położył się na kruchym lodzie i, trzymając się krzaków, podał tonącemu koledze dużą gałąź, przy pomocy której możliwe było wyciągniecie chłopca z wody.

Bohaterskość Adriana polega nie tylko na tym, że uratował życie swojemu koledze, ale że zrobił to w sposób niezwykle mądry, roztropny i dla siebie bezpieczny – mówił Prezydent w trakcie wystąpienia. Andrzej Duda zauważył, że Adrian „uratował koledze życie, a sam, w zasadzie, nie był w zagrożeniu”. – To jest niezwykle ważne, by w sytuacjach trudnych zachować zimną krew do końca – dodał Prezydent.

„Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką” to coroczna inicjatywa Biura Bezpieczeństwa Narodowego skierowana do dzieci w wieku od 6 do 10 lat. W tegorocznej edycji wzięło udział około 420 dzieci z warszawskich i podwarszawskich szkół i przedszkoli.

Foto. Prezydent.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz