To już pewne, strażacy Państwowej Straży Pożarnej jadą do Szwecji gasić pożary lasów!

Wyjazd do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Pożary są skutkiem fali upałów, z którymi od kilku dni zmaga się cała Skandynawia. W odpowiedzi na prośbę szwedzkich władz, MSWiA złożyło ofertę pomocy. Dziś (20 lipca br.) w godzinach porannych Szwecja zaakceptowała wsparcie polskich strażaków – informuje Kancelaria Premiera.

Do wyjazdu Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej wydzieliła siły i środki z województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i Komendy Głównej PSP. W sumie prawie 140 strażaków i 44 samochody ratowniczo – gaśnicze i specjalne.

Grupa uda się promem ze Świnoujścia do Malmö, skąd dalej przejedzie do wyznaczonego miejsca działań – miejscowość Sveg w środkowej Szwecji. Misja planowana jest na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą również ratownicy medyczni).

Foto. KW PSP Białystok

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl