Jeszcze w tym tygodniu strażacy Państwowej Straży Pożarnej mogą wyjechać do Szwecji gasić duże pożary lasów.

Obecnie Szwecja walczy z wielkimi pożarami lasów, w czwartek władze poprosiły oficjalnie o pomoc Unię Europejską. W akcji pomagają jednostki z Norwegii, Danii, Włoch, Francji, Niemiec i Litwy.

Polska zgłosiła dwa moduły GFFFV, czyli moduły do gaszenia pożarów lasów z ziemi przy użyciu pojazdów funkcjonujące w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej. W sumie to kilkudziesięciu strażaków Państwowej Straży Pożarnej i ponad pięćdziesiąt samochodów ratowniczo – gaśniczych i specjalnych.

Ostateczna decyzja o wysłaniu strażaków do Szwecji zostanie podjęta przez władze Szwecji, ponieważ to one muszą zatwierdzić ofertę pomocy z Polski. Jeśli będzie decyzja pozytywna strażacy mogą wyjechać nawet w ciągu 24 godzin.

Pytaniem otwartym pozostaje sposób transportu modułów do Szwecji, są dwie możliwości. Pierwsza to transport promem z Trójmiasta lub Świnoujścia, druga to przejazd kolumną przez terytorium Niemiec i Danii.

Byłby to drugi tak duży wyjazd Państwowej Straży Pożarnej poza granice RP. W sierpniu 2010 roku ponad 150 strażaków gasiło pożary na terenie Rosji.

AKTUALIZACJA: Decyzja zapadła, strażacy pojadą do Szwecji! 

Foto. KW PSP Białystok

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl