Mimo, iż po reformie PO i PSL, która dotyczyła zmniejszenia uposażenia na 80% podczas przebywania na zwolnieniu chorobowym, spadła liczba funkcjonariuszy na L4, szef MSWiA Mariusz Błaszczak chce przywrócić dawne przywileje mundurowym.

W ubiegłym roku liczba zwolnień chorobowych wśród funkcjonariuszy spadła prawie o 1/3. Z raportów rządu wynikało, iż mundurowi przed zmianą ustawy podczas przebywania na L4 podejmowali inne prace zarobkowe, odbywali wyjazdy turystyczne, czy opiekowali się osobami małoletnimi.

Jak to przełożyło się na strażaków?

Biuro Prasowe Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej przysłało Gazecie Wyborczej informację, że od stycznia do listopada ubiegłego roku na zwolnieniu było 10 tys. 887 strażaków. Wyliczając miesięczną średnią i umieszczając ją w grudniu można wywnioskować, że w 2016 roku na zwolnieniu chorobowym było 11 tys. 876 osób.
Dla porównania liczba strażaków na L4, gdy uposażenie wynosiło 100%, wynosiła 16 400 funkcjonariuszy (dane od czerwca 2013 r. do maja 2o14 r.)

Zmiana ustawy wśród funkcjonariuszy straży pożarnej spowodowała spadek zachorowań o 28%.

A co na to związkowcy?

Związkowcy od początku nie zgadzali się z pomysłem zmiany ustawy, a w momencie wejścia jej w życie domagali się jej cofnięcia. Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe było nieugięte, jednak dzisiaj pojawiło się „światełko w tunelu”. Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak poinformował, że zostanie przygotowana nowelizacja ustawy.

Po zmianach, mundurowi będą mieli prawo do 100% uposażenia na zwolnieniu lekarskim przez pełne 30 dni każdego roku. Za każdy kolejny dzień choroby uposażenie spadnie do 80%.

Związkowcy chcieli, by 90 dni w roku było pełnopłatne, jednak z planowanych zmian są równie zadowoleni. Zmiana ustawy.

Wprowadzona reforma przez rząd PO-PSL podczas dziewięciu miesięcy obowiązywania, skutkowała oszczędnościami w wysokości 25 mln złotych. Pieniądze te były przeznaczone dla funkcjonariuszy, którzy nie korzystali lub korzystali rzadko ze zwolnienia L4.

o autorze

Redakcja