Krajowy Plan Odbudowy to nawet 57 miliardów dla Polski z Funduszu Odbudowy. Czy środki trafią również do strażaków? Sprawdziliśmy!

Kilka dni temu zapytaliśmy wszystkie Urzędy Marszałkowskie, czy zgłosiły do Krajowego Planu Odbudowy projekty związane z Państwową Strażą Pożarną i Ochotniczą Strażą Pożarną.

W sumie z regionów i ministerstw zebrano 1200 projektów. Do chwili publikacji tego artykułu odpowiedzi przesłało kilka urzędów, niemal identycznej treści.

Urzędy Marszałkowskie poinformowały, że nie zgłosiły projektów związanych ze strażą pożarną.

Jak można przeczytać na rządowych stronach, powstanie Krajowego Planu Odbudowy wynika z Europejskiego Instrumentu Odbudowy, który przewiduje 750 mld euro pomocy dla państw członkowskich. Polska jest czwartym co do wielkości beneficjentem tego programu. Nasz kraj ma otrzymać 23,1 mld euro w postaci bezzwrotnych grantów i 34,2 mld euro w formie pożyczek.

Środki muszą być przeznaczone na konkretne inwestycje, wpisujące się w kluczowe obszary dla UE. To infrastruktura, transport, energia i środowisko, innowacje, cyfryzacja, zdrowie, społeczeństwo oraz spójność terytorialna.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl