Polskie Stronnictwo Ludowe zaczęło kłaść duży nacisk na plany poprawy działalności OSP. Ukazała się już informacja o projekcie, który mówi o dodatku do emerytury dla ochotników, którzy służą 20 lat. Teraz światło dzienne ujrzały kolejne zamysły.

Pierwszym z nich jest obniżenie stawki za prąd. Według obecnie obowiązujących przepisów jednostki OSP są traktowane przez przedsiębiorstwa energetyczne jak podmioty działalności gospodarczej.

Pieniądze, które dzisiaj są wydawane na zawyżone należności za prąd niszczą budżety OSP. Te pieniądze mogłyby być wykorzystane na inne cele związane z realizacją zadań budżetowych i statutowych. Proponowane zmiany zobligują przedsiębiorstwa energetyczne do utworzenia osobnych stawek taryfowych, które uwzględnią wyjątkowy charakter ich działalności – powiedział Mieczysław Kasprzak, poseł PSL.

Ochotnicza Straż Pożarna należy do grupy taryfowej C przeznaczonej dla przedsiębiorców. Większość stawki dla prowadzących działalność gospodarczą stanowi tzw. element stały stawki sieciowej, który płacony jest od jednostki mocy umownej. W gospodarstwach domowych naliczany jest według licznika. Wysokość rachunków OSP za prąd są zawyżone właśnie z tego powodu.

Poziom wartości mocy umownej jest dostosowany m.in. do mocy syreny alarmowej, która ze względu na swoje przeznaczenie jest wysoka. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, iż jest ona niezbędna do realizacji zadań jednostki – dodaje poseł Kasprzak.

Kolejnym planem PSL jest przyznawanie dodatku w wysokości 500 zł za gotowość pełnienia służby. Minister Macierewicz chce płacić ochotnikom tworzonej przez niego Obrony Terytorialnej za bezczynność. Zapominając przy tym, że wiele strażaków-ochotników, którzy na co dzień ryzykują swoje zdrowie i życie, nie otrzymują nawet ekwiwalentu.

To jawna niesprawiedliwość. Dlaczego jedni ochotnicy są uprzywilejowani względem innych? Będziemy wnioskować, aby strażacy ochotnicy mieli takie same dodatki jak ci z obrony terytorialnej – deklaruje Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. – OSP jest niezwykle ważnym ogniwem w system ochrony przeciwpożarowej w Polsce. – To strażacy ochotnicy pierwsi niosą pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach samochodowych, ryzykują życie na równi z zawodowymi strażakami. Dlatego należy docenić ich wielkie poświęcenie. – dodaje.

W Polsce w Ochotniczych Strażach Pożarnych zrzeszonych jest ponad 690 tysięcy osób. Według wyliczeń PSL, dodatki do emerytur dla strażaków ochotników nie powinny obciążyć budżetu kwotą większą niż 150 mln zł. Czyli trzy razy mniej, niż rząd PiS zamierza wydać na małe samoloty dla VIP-ów.

photo_43994_1463638994_big
Tekst na podstawie aktualności PSL

o autorze

Redakcja