Dnia 15 – 16 lutego 2011, wcześniej niż zwykle, bo juz w połowie lutego w powiecie polkowickim rozpoczął się „sezon wypalania traw” na nieużytkach.

15 lutego 2011 w godzinach popołudniowych do PSK w Polkowicach wpłynęło zgłoszenie o pożarze nieużytków postępującego w stronę zabudowań w miejscowości Szklary Dolne. Do zdarzenia zadysponowano JRG Polkowice, OSP Szklary Dolne, OSP Sobin. Dzięki wysiłkom strażaków pożar ugaszono niespełna 20 metrów od zabudowań. Spaleniu uległo około 8 ha nieużytków. Do pożaru traw doszło także w Koźlicach (gm. Gaworzyce). Spaleniu uległo około 25 ha trawy oraz trzciny. Strażacy walczący z pożarem napotkali na bardzo ciężki dojazd co znacznie utrudniało akcje. Działania zakończono około godziny 23. Do pożaru nieużytków doszło także w Przemkowie. Ogień strawił powierzchnię około 1 hektara.

Dnia 16 lutego 2011 nieużytki płonęły w Parchowie w gminie Chocianów, spaleniu uległo 2.5 ha. Kilka minut po zakończeniu działań w Parchowie do PSK wpłynęło kolejne zgłoszenie. Tym razem zgłoszono pożar w miejscowości Koźlice. Spaleniu uległo około 3 ha nieużytków. W godzinach wieczornych do PSK wpływa zgłoszenie o pożarze nieużytków w miejscowości Jędrzychów. Spaleniu uległo około 3 ha nieużytków oraz 1 ha młodnika. Strażacy z Grębocic alarmowani byli do pożaru nieużytków w Krzydłowicach gdzie spaleniu uległo około 1 ha.

Apelujemy o rozsądek! Zanim podpalisz, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych.

Fotorelacja z działań w Parchowie

o autorze

Redakcja