Początek końca Szkoły Głównej Służby Pożarniczej

Foto. Łukasz Sienicki/remiza.pl

Mijający tydzień przyniósł decyzję Rady Ministrów o skierowaniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie nazwy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Projekt zakłada, że Szkoła Główna Służby Pożarniczej po ponad czterdziestu latach zmieni nazwę na Akademię Pożarniczą.

Nazwa „Akademia Pożarnicza” będzie w sposób jednoznaczny identyfikować Uczelnię, wskazując na charakter jej działalności, uwzględniając jednocześnie powyżej wskazane rozwiązania normatywne. Zmiana nazwy podkreśli ponadto profil jej działalności, przejawiający się w prowadzeniu kształcenia przede wszystkim na studiach kończących się uzyskaniem tytułu zawodowego inżyniera lub inżyniera pożarnictwa albo magistra lub magistra inżyniera pożarnictwa oraz prowadzeniu działalności naukowej w przeważającej mierze w dyscyplinie należącej do dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych. Ponadto, projektowana zmiana nazwy jest zgodna z założeniami Uczelni dotyczącymi kierunku jej rozwoju. Uczelnia planuje systematycznie rozszerzać ofertę dydaktyczną o kierunki studiów umożliwiające uzyskanie nowych kompetencji, kładąc jednocześnie nacisk na interdyscyplinarny charakter kształcenia. Planowane jest rozpoczęcie kształcenia na kierunku ratownictwo medyczne – napisano w uzasadnieniu projektu.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, w ramach nowelizacji uzupełniony zostanie katalog tytułów zawodowych i dyplomów uprawniających do: zajmowania określonych stanowisk służbowych w PSP; skierowania strażaka na przeszkolenie zawodowe, przygotowujące do zajmowania stanowisk związanych z kierowaniem działaniami ratowniczymi; zajmowania określonych stanowisk (kwalifikacje wymagane do wykonywania zawodu inżynier pożarnictwa); wykonywania czynności dotyczących ochrony przeciwpożarowej.

Kiedy ustawa wejdzie w życie? Nie wiadomo.

Exit mobile version