Za kilka tygodni strażacy Państwowej Straży Pożarnej z województwa podkarpackiego pojadą do Republiki Czeskiej aby wziąć udział w międzynarodowych ćwiczeniach. 

W dniach 25-26 września 2017 r. w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie odbyła się wizyta konsultacyjna stanowiąca pierwszy etap procesu certyfikacji modułu pomp wysokiej wydajności HCP Rzeszów do Europejskiej Zdolności Reagowania Kryzysowego. Do Polski przyleciał przedstawiciel Komisji Europejskiej, który przedstawił aktualne przepisy i procedury certyfikacji. Następnie skontrolowano wyposażenie techniczne, stan osobowy i dokumentację modułu.

Drugi etap to ćwiczenia sztabowe, odbędą się w tym miesiącu w Chorwacji. Mają za zadanie sprawdzenie procedur funkcjonowania modułu.

Ostatnim etapem będą ćwiczenia praktyczne, w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej moduły z państw UE zostaną zadysponowane w dniach 2-5 listopada do Ostrawy w Czechach. Państwową Straż Pożarną reprezentować będzie moduł HCP RZESZÓW. Prawdopodobnie nasi strażacy będą brać udział w akcji po powodzi, która nawiedziła fikcyjny kraj.

Podkarpacki moduł pomp wysokiej wydajności (HCP) powstał w 2011 roku na bazie wydzielonych sił i środków PSP. Składa się m.in. z lekkich samochodów rozpoznawczo – ratowniczych, samochodu kwatermistrzowskiego, ciężkich samochodów ratowniczo – gaśniczych, nośników wraz z kontenerami, pomp wysokiej wydajności na przyczepach, samochodu wężowego i samochodu dowodzenia i łączności.

Obecnie Państwowa Straż Pożarna posiada cztery moduły HCP: Katowice, Toruń, Rzeszów i Gorzów Wielkopolskim.

Foto. krosno112.pl

o autorze

Redakcja/Łukasz