We wtorek 7 września odbyły się ćwiczenia sprawdzające zewnętrzny plan operacyjno – ratowniczy w zakładzie o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej Bałtykgaz w Zabłotczyźnie.

Scenariusz ćwiczeń zakładał , iż na kolejowym froncie rozładunku gazu płynnego propan – butan w momencie przeładunku doszło do niespodziewanego niewielkiego wycieku gazu z zaworu spustowego cysterny. Widząc to zjawisko obsługa stanowiska podjęła nieskuteczną próbę zatamowania wycieku, co gorsza doprowadziła ona do zapalenia się wydobywającego się gazu. Opuszczając zagrożony teren jeden z pracowników zasłabł drugi poślizgnął się na torach kolejowych w wyniku czego upadł uderzając głową o szynę i stracił przytomność – informuje Komenda Powiatowa PSP w Hajnówce.

Na miejsce zadysponowano zastępy z JRG Hajnówka, OSP Narewka, OSP Lewkowo Stare, OSP Siemianówka i OSP Olchówka.

Ich zadaniem było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, odnalezienie i ewakuacja pracownika zakładu, udzieleniu mu kwalifikowanej pierwszej pomocy, budowa zaopatrzenia wodnego z pobliskiego zbiornika przeciwpożarowego, schładzanie palącej się cysterny kolejowej  oraz zatamowanie wycieku gazu i ugaszenie powstałego pożaru.

Foto. Gmina Narewka

o autorze

Redakcja/Łukasz