PODHALE. W Chochołowie ewakuowano do szkoły 123 uczestników obozu na którym przebywały dzieci i młodzież z Krakowa – Lubaczowa. W Nowej Białej powódź – strażacy bronią wieś przed zalaniem. Z zagrożonych budynków ewakuowano 23 Romów.

Niebezpiecznie podnosi się poziom wód w rzekach i potokach na Podhalu. Sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę. Stany alarmowe ogłoszono w Koniówce, Nowym Targu i Szaflarach. W Zakopanem powołano Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego.

Nowy Targ – powiat nowotarski

Godz. 22.40: – W Chochołowie, z powodu wylania potoku, ewakuowano 123 uczestników obozu przysposobienia obronnego z Krakowa Lubaczowa, do miejscowej szkoły. Uczestnikami obozu są dzieci i młodzież w wieku 14-18 lat. Biwakowali oni w namiotach nad brzegiem potoku – informuje kpt. Krygowski z nowotarskiej straży pożarnej.

Godz. 22.35: – W Nowej Białej trwają cały czas działania straży. Dochodzą niepotwierdzone informacje, że poziom wody się obniża. Ewakuowane zostały 23 osoby, 15 dzieci i 8 dorosłych, Romowie, do pobliskiej szkoły. Jest sporo zgłoszeń, głównie zalanych piwnic w całym powiecie – informuje oficer dyżurny Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Nowym Targu.

Godz. 21.00: W Nowej Białej poziom wody w Białce przestał się podnosić – informuje o godz. 21.00 kpt. Piotr Krygowski z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Nowym Targu. – Z zagrożonych zalaniem budynków ewakuowano 20 osób, Romów. Miejsca noclegowe przygotowano w miejscowej szkole. Wieś jest zabezpieczona workami z piaskiem i rękawami przeciwpowodziowymi.

– W tej chwili zagrożenie wystąpiło w Czarnym Dunajcu. Zagrożone są wały przeciwpowodziowe koło Domu Nauczyciela, przy drodze do Miętustwa. Jadą tam nasze jednostki. Na miejscu są układane worki z piaskiem – dodaje kpt. Krygowski.

Godz. 18.35: W miejscowości Nowa Biała wylała rzeka Białka. – To tu sytuacja wygląda najgorzej, i to tu prowadzimy główne działania – informuje ktp. Piotr Krygowski z nowotarskiej straży pożarnej. – Jest tu 11 jednostek straży i około 60 strażaków. Woda wyszła z Białki i wdarła się do Nowej Białej. Niewykluczone, że konieczna okaże się ewakuacja mieszkańców wsi. Układane są worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Liczymy, że uda się uniknąć najgorszego – dodaje.

Na trasie Nowa Biała-Krempachy zagrożony jest most w ciągu drogi powiatowej. W Tylmanowej ziemia osunęła się na drogę Kozuby – Górzany. Droga została zamknięta. Podtopiona ziemia osunęła się na drogę w Ochotnicy Górnej. Na potoku w Ponicach utworzył się zator i woda zaczęła wzbierać. Strażakom z Rabki udało się go jednak usunąć. W Czarnym Dunajcu w podtopionym rowie ugrzązł autokar z pasażerami.

Niebezpiecznie jest w Grywałdzie. Tam woda przelała tamę, która zaczęła pękać. Jak informują nasi Czytelnicy o godz. 19.00, sytuacja jest już jednak opanowana.

Zakopane – powiat tatrzański

Godz. 23.00: – W kulminacyjnym momencie w Zakopanem spadło 66 mm wody na metr kwadratowy. Teraz jest troszkę lepiej, pada mniej. Wszystkie służby są postawione na nogach. W Zakopanem jest bezpiecznie. Była jedna ewakuacja – dzieci z przedszkola Czerwony Dwór przy Kasprusiach. Na razie czekamy, nie wiadomo, co będzie po 24 – informuje za pośrednictwem telewizji TVN24 szef sztabu kryzysowego w Zakopanem, wiceburmistrz Jan Gąsienica Walczak.

Godz. 22.22: Most z Bukowiny Tatrzańskiej w kierunku przejścia granicznego w Jurgowie zawalił się pod wpływem rwącej wody. Informację tę potwierdza wójt Bukowiny Tatrzańskiej Sylwester Pytel – informuje Tygodnik Podhalański.

W Zakopanem sytuacja wygląda źle. Strażacy interweniowali już kilkadziesiąt razy, głównie wypompowywując wodę z zalanych piwnic. Woda zalała m.in. szkołę na Olczy, hotel Bristol czy Dom Kultury Jutrzenka. Zatkane są też przepusty. Ulicami płynie woda, miejscami o głębokości kilkunastu lub kilkudziesięciu centymetrów, w której grzęzną samochody. Władze Zakopanego powołały Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego, który monitoruje sytuację.

„Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego ostrzega mieszkańców i turystów przebywających w Zakopanem przed zbliżaniem się do wezbranych potoków górskich i potoków przepływających przez miasto. Jest to bardzo niebezpieczne, grozi śmiercią lub kalectwem” – ogłosił Miejski Sztab Zarządzania Kryzysowego.

Do Zakopanego skierowano 6 wysokowydajnych pomp oraz kilkanaście mniejszych z Krakowa i Oświęcimia. Z magazynu Wydziału Zarządzania i Bezpieczeństwa Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Nowym Sączu zostało przekazanych do Zakopanego 2000 worków.

Tatrzańskie Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego odebrało w sumie ponad 100 zgłoszeń o miejscowych podtopieniach, zalaniach piwnic, osunięciach gruntu, podmywaniu budynków.

STAN WÓD W MAŁOPOLSCE – GODZ. 20.30

Stan pogotowia przeciwpowodziowego ogłoszono w: Zakopanem, Poroninie, Kościelisku, Białym Dunajcu, Bukowinie Tatrzańskiej, Nowym Sączu, powiecie gorlickim.

Stan alarmowy poziomu wód przekroczony został w 7 miejscach:
Łysa Polana (rz. Białka) ? o 24 cm
Koniówka (rz. Czarny Dunajec)- o 17 cm
Niedzica (rz. Niedziczanka)- o 32 cm
Tylmanowa (rz. Ochotnica)- o 56 cm
Nowy Targ (rz. Czarny Dunajec)- o 37 cm
Nowy Targ ? Kowanice (rz. Czarny Dunajec)- o 49 cm
Cieżkowice (rz. Biała Tarnawska)- o 30 cm
Szaflary (rz. Biały Dunajec) ? o 20 cm

Stan ostrzegawczy poziomu rzek przekroczony został w 13 miejscach:

Lubień (rz. Lubienka) ? o 1 cm
Kościelisko ? Kiry (pot. Kościeliski)- o 12 cm
Zakopane Harenda (rz.Cicha Woda)
Szaflary (rz. Biały Dunajec)- o 50 cm
Trybsz (rz. Białka Tatrzańska)- o 25 cm
Ludźmierz (rz. Lepietnica) ? o 35 cm
Ludźmierz 1 (rz. Wielki Rogoźnik)- o 44 cm
Sromowce Wyżne (rz. Dunajec) ? o 56 cm
Krościenko (rz. Dunajec) ? o 31 cm
Nowy Sącz ? Kamienica (rz. Kamienica) ? o 44 cm
Łabowa (rz. Kamienica) ? o 33 cm
Nowy Sącz ? Łubinka (rz. Łubinka)- o 1 cm
Muszyna Milik (rz. Poprad) ?o 58 cm
Zakopane (rz. Cicha Woda) – o 37 cm
Grybów (Biała Tarnowska) ?o 25 cm

Źródło: Urząd Wojewódzki w Krakowie

ZAKOPANE. Spółka SEWIK Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa rozpoczęła zrzut nadmiaru ścieków, napływających do oczyszczalni. Wykorzystano do tego obejście awaryjne części biologicznej zakopiańskiej oczyszczalni.

Jak informuje kierownik oczyszczalni ścieków Grzegorz Bobek – są to działania w oparciu o ?Tryb postępowania w czasie otwarcia obejścia części biologicznej oczyszczalni na skutek intensywnych opadów atmosferycznych?.

Ścieki trafiły do potoku Biały Dunajec (na zdjęciu Biały Dunajec w Szaflarach w środę po południu)

bas/

źródło: podhale24.pl

o autorze

Redakcja