Od 1 maja ponad 100 tysięcy funkcjonariuszy służb podległych MSWiA otrzyma podwyżki. Na ten cel resort przeznaczy 150 milionów złotych.

Aby podwyżki mogły trafić do funkcjonariuszy potrzebne są drobne zmiany w rozporządzeniach, dlatego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało po dwa projekty rozporządzeń dla każdej z podległych sobie służb: projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wielokrotności kwoty bazowej i projekt rozporządzenia MSWiA zmieniające rozporządzenie w sprawie uposażenia.

Zgodnie z pierwszym projektem w Państwowej Straży Pożarnej mnożnik kwoty bazowej wzrośnie o 0.09 z poziomu 3,13 do 3,22. Dla porównania w Policji wzrośnie z 3,19 do 3,28.

Drugi projekt zakłada, że wzrosną zarobi strażaków PSP pełniących służbę na stanowiskach w grupach zaszeregowania od 1 do 8, czyli od stażysty po dowódcę sekcji. To około 23 387 stanowisk.

W grupach 1-5 przeciętna podwyżka wyniesie 202 zł, w grupach 6-8 przeciętnie 102 złote.

Na podwyżki w Państwowej Straży Pożarnej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji  zarezerwowało 36 milionów złotych. Kolejna planowana jest w 2019 roku.

o autorze

Redakcja/Łukasz